مشاوره خانواده چیست ؟

مشاوره خانواده
دکتر معصومه بهبودی
دکتر معصومه بهبودی
مرکز مشاوره مهستا با 27سال سابقه کاری دارای سایت drbehboodi.ir با مجوز رسمی سازمان بهزیستی به شماره 717/2696/556 و مجوز از سازمان نظام روانشناسی و مشاوره به شماره 339-م و همچنین پروانه فعالیت به شماره 1305 با مدیریت دکتر معصومه بهبودی و همکاری روانشناسان با سابقه در تمامی تخصص ها است.این مرکز مجهز به تمامی آزمون های روانشناختی (هوش، استعداد، رغبت، خانواده،شخصیت و...) و نورو فیدبک برای کودکان، نوجوانان، بزرگسالان و میانسالان می باشد و آماده همکاری در تمامی زمینه های خدمات روانشناختی با تمام شرکت ها وسازمانها و بانک ها است. رزومه دکتر معصومه بهبودی دکتر معصومه بهبودی مدیریت مرکز دارای پروانه اشتغال از سازمان نظام روانشناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران به شماره 1305 ، مجوز مرکز مشاوره از بهزیستی استان تهران و مجوز مثبت زندگی از بهزیستی استان تهران، متخصص مشاوره خانواده، استادیار و مدیرگروه مشاوره دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن (سال های 92 الی 94)، دارای تجربه و تخصص در روان‌درمانی کودک نوجوان و بزرگسال ،متخصص خانواده درمانی.

مشاوره خانواده به چه مواردی رسیدگی می کند ؟

چه زمانی نیاز است  . به مشاوره خانواده مراجعه کنیم ؟

کنفوسیوس می گوید :

برای درست کردن جهان باید ملت را اصلاح کرد، برای اصلاح ملت، ابتدا باید خانواده را اصلاح کرد، برای اصلاح خانواده باید زندگی شخصی خود را اصلاح کنیم. ابتدا باید قلبمان را اصلاح کنیم .

مشاوره خانواده چیست ؟

مشاوره خانواده نوعی از مشاوره برای برطرف کردن مشکلات خانوادگی است . مشاوره خانواده با همه اعضاء یک خانواده ارتباط موثری برقرار کرده و  به بررسی مشکلات همه اعضاء خانواده می پردازد . مشاوره خانواده با کاهش استرس و تعارضات بین اعضای خانواده می تواند. ارتباطات و تعاملات بین آن ها را بهتر کند .

خانواده نقش مهمی در رشد ، حمایت و سلامت روان کودکان دارد .مشکلات موجود در خانواده می تواند . بر بخش بزرگی از جنبه های زندگی اعضای خانواده اثر بگذارد . به عنوان مثال اگر کودکی در خانواده ای که در بحث و مشاجره مداوم هستند . بزرگ شود . عزت نفسش رشد پیدا نکرده و ارتباط مفید و موثری  با اعضای خانواده نداشته؛ و احتمال نزدیک شدنش  به سمت آسیب های دوره بزرگسالی مانند اعتیاد ، طلاق ، اجتماع گریزی و …. بیشتر می شود .

هدف مشاوره خانواده چیست ؟

هدف از مشاوره خانواده کمک به اعضای خانواده برای حل مسائل و مشکلات خانوادگی ، رسیدگی به چالش های خانوادگی و  بهبود تعامل و ازتباطات و ایجاد یک محیط سالم خانوادگی با عملکرد بهتر و افزایش سلامت روان خانواده است .

مشاوره خانواده در زمینه های بسیاری. مانند بهبود روابط و تعامل بین اعضای خانواده ،افزایش درک و همدلی بین اعضای خانواده ،  ایجاد عزت نفس ، شادتر شدن خانواده ، حل مشکلات و مشاجرات خانوادگی ، رفع سوء تفاهم ها و …  می تواند به خانواده ها کمک کند .

مشاوره خانواده به چه مسائلی رسیدگی می کند ؟

چه زمانی نیاز است  . به مشاوره خانواده مراجعه کنیم ؟

از مسائل و مشکلاتی که می تواند . سلامت خانواده را تحت الشعاع قرار دهد . و حل آن ها نیازمند مراجعه به مشاوره خانواده دارد . می توان به مواردی مانند طلاق ، اعتیاد ، بیماری روانی یکی از اعضای خانواده ، مشاجرات طولانی ، بیماری ، مرگ و …. به شرح زیر اشاره کرد.

مشاجرات خانوادگی

زمانی که بحث و مشاجره بین اعضای خانواده مثل زن و شوهر با وجود دوست داشتن یکدیگر  آن قدر زیاد شده که دیگر قادر به گفتگو با هم نیستند . یا در مثالی دیگر زمانی که مادر و دختری قادر به گفتگو با یکدیگر نیستند . و همیشه با شروع یک حرف ، گفتگویشان به بحث های طولانی می کشد . مشاوره خانواده با شنیدن حرف های هر کدام و بررسی علت ها ، مشکل را پیدا کرده و به بهبود روابط خانوادگی کمک می کند .

وقوع یک اتفاق غیر منتظره

زمانی که یک تغییر بزرگ مانند وقوع حادثه ،  زلزله ، آتش سوزی ، تغییر مکان زندگی ، ورشکستگی و …  به خانواده شوک وارد کرده و کل خانواده را تحت تاثیر قرار می دهد.  مشاوره خانواده مهارت های لازم را به اعضای خانواده را آموزش می دهد . تا در شرایط دشوار کارآمد رفتار کنند .

اختلال روانی یکی از اعضای خانواده

زمانی که یکی از اعضای خانواده دچار اختلال روانی شدید  باشد . مشاوره خانواده می تواند .  به سایر اعضای خانواده کمک کند . تا با درک این اختلال با تغییرات روانی که از بیمار سر می زند  .سازگار شوند . و بهتر بتوانند واکنش های بیمار را درک کنند .

بیماری و سوگ از دست دادن یکی از اعضای خانواده

زمانی که یکی از اعضای خانواده دچار بیماری سختی شده و زمانی که خانواده در سوگ از دست دادن یکی از عزیزان است .  مشاوره با کمک به اعضای خانواده در درک غم و اندوه پیش آمده به آن ها در پذیرش مسئله پیش آمده کمک می کند .

طلاق

طلاق یکی از معضلات بزرگ خانوادگی است . که می تواند اثرات سوء و جبران ناپذیری در فرزندان به جای بگذارد . مشاوره خانواده در برخورد با مسئله طلاق با ریشه یابی مشکل می تواند . با حل مشکل پیش آمده ، به انسجام خانواده کمک کند . و یا فرزندان را  برای پذیرش مسئله پیش آمده آماده کند .

مصرف مواد مخدر و اعتیاد

دور ماندن از آسیب های احتمالی ریشه در آسیب های کودکی که در خانواده با آن ها مواجه شده ایم . دارد . مشاوره خانواده با بهبود روابط خانوادگی به سلامت روان خانواده کمک بزرگی می کند . و کودکان را در بزرگسالی از بسیاری از آسیب های احتمالی حفظ می کند .

همین طور در صورت وجود مسئله اعتیاد در بین یکی از اعضای خانواده مشاور خانواده به خانواده آموزش های لازم در حین درمان فرد معتاد را می دهد .

مشکلات رفتاری کودکان

مشاوره خانواده با شنیذن حرف های هر یک از اعضای خانواده و تحلیل مشکل پیش آمده و ریشه یابی آن ، راهکارهای لازم برای رفع مشکلات رفتاری کودکان را به والدین آموزش می دهد .

مشکلات میان فرزندان یک خانواده

مشاور خانواده با شنیدن حرف های هریک از اعضای خانواده بدون آن که فردی از خانواده را مورد سرزنش قرار دهد . به بهبود روابط اعضای خانواده با یکدیگر کمک می کند .

*- مشکلات ناشی از تفاوت بین نسل ها

زمانی که اختلاف سنی بین والدین و فرزندان زیاد باشد . یا زمانی که فرزندان توسط مادربزرگ ها نگاهداری می شوند . مشکلاتی ناشی از تفاوت نسل ها ایجاد می شود . که باعث ایجاد چالش در روابط خانوادگی و مشاجره و… می شود . مشاوره خانواده می تواند . به اعضای خانواده کمک کند . تا درک خود را از یکدیگر بیشتر کنند . و  به بهبود روابط خانواده کمک کند .

در پایان

بر اساس سازمان بهداشت جهانی همه افراد نیاز دارند . به صورت دوره ای تحت مشاوره قرار بگیرند . مشاوران خانواده روانشناسانی هستند. که با صحبت و بررسی کل خانواده می توانند  .تحلیل بهتری از مسائل افراد آن خانواده داشته باشند . در واقع با وقوع مشکلات خانوادگی یا زمانی که اعضای خانواده دیگر قادر به گفتگو با یکدیگر نیستند . یک مشاور خانواده مجرب می تواند . طی جلساتی با هریک از اعضای خانواده  و گوش کردن به صحبت های آن ها به بررسی مشکل پرداخته و با درمان اصولی و پایه ای  به بهبود مسئله پیش آمده ؛  انسجام و سلامت روان خانواده کمک کند.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این مطلب را به دوستان خود به اشتراک بگذارید

خواننده گرامی

آیا می دانستید بسیاری از مشکلات شخصی و گروهی با کمک گرفتن از مشاوران منخصص به راحتی قابل حل می باشد.

دیر اقدام نکنید

به راحتی با کارشناسان ما در تماس باشید تا شما را برای انتخاب مشاور راهنمایی نمایند.
اینجا کلیک نمایید
لیست محتوا