زوج درمانی

admin
admin

زوج درمانی

 زوج درمانی ؛ همه شرکا درگیری را تجربه می کنند، از دعواهای کوچک گرفته تا دعواهای بزرگتر. به گفته مشاوران ازدواج و خانواده، زوجین اغلب اختلافاتی دارند که حل نشده است. در واقع، بسیاری از مشاجرات به ناامیدی ختم می‌شوند یا به دعوای دیگری منجر می‌شوند. و این استدلال ها معمولاً الگوهای یکسانی از جمله علل و پیامدها را دارند. این مقاله نگاهی به این الگوها می‌اندازد و نکاتی را ارائه می‌دهد که می‌توانید برای تقویت رابطه خود از آنها استفاده کنید.

زوج درمانی

برای مشاوره با زوج درمانگر با ما تماس بگیرید.

آیا شما و شریک زندگی تان دائماً اختلاف نظر دارید؟

ممکن است وقت آن باشد که با یک حرفه ای صحبت کنید –  با ما تماس بگیرید و یا فرم درخواست مشاوره حضوری یا درخواست مشاوره تلفنی را پر کنید.

چه چیزی باعث تنش در روابط می شود؟

رایج ترین موضوعات مشاجره زوجین عبارتند از:

وقت آزاد (کجا غذا بخوریم، کدام فیلم را ببینیم و غیره)

پول

کارهای خانه

صمیمیت فیزیکی

تعهدات و مسائل خانوادگی گسترده

فرزندان یا پدر و مادر بودن

حرفه

خروپف و دیگر عادات خوابیدن

روابط گذشته

حتی یک موضوع ساده مانند گذاشتن صندلی توالت می تواند باعث تنش در یک رابطه شود. اما در بسیاری از موارد، زوج‌ها در مورد مسائل بزرگ‌تری مانند خیانت، خیانت به اعتماد و سایر رفتارهای سمی با هم بحث می‌کنند. آیا زوجین برای درگیری باید با هم به درمان بروند؟

اگر شما و شریک زندگی‌تان درگیری‌های مداوم را تجربه می‌کنید، زوج‌ها یا ازدواج درمانی می‌تواند پشتوانه ارزشمندی برای رابطه شما باشد تا به شما کمک کند تا احساسات خود را با هم به اشتراک بگذارید. زوج درمانی می تواند پاسخی به مهم ترین نگرانی های زوج ها بدهد. خبر خوب این است که بسیاری از زوج ها در تقویت روابط و رضایت کلی از رابطه موفق شده اند—شما هم می توانید. تنها چیزی که نیاز دارید ابزار و اهداف مناسب است. ما با نگاهی به برخی از مبانی و رویکردهای زوج درمانی شروع خواهیم کرد.

مشاوره زوجین: پایه ای برای برقراری ارتباط زوج ها در مشاوره زوجین چه می کنند؟ به جای تمرکز بر دعوای کمتر، برای زوج ها مفید است که در هنگام بروز اختلافات در طول یک رابطه، روی ارتباط بهتر تمرکز کنند. شنونده ای فعال باشید: واقعاً به حرف های شریک زندگی تان گوش دهید و به او فضایی بدهید تا نظر خود را بیان کند. در حالی که در اوج لحظه، عینی بودن می تواند چالش برانگیز باشد، اما یادگیری نحوه بحث درباره افکار و احساسات، پایه ای ارزشمند برای یک رابطه سالم تر است. مشاوره با زوج درمانگران می تواند به ایجاد این پایه کمک کند.

مسائل خود را بشناسید

دانستن مسائل شما شامل شناسایی الگوهای تکرار شونده در مشاجرات شما و شریکتان می شود. آیا در مورد قبوض ماهانه یا مسائل بهداشتی استرس داشته اید؟ آیا در مورد نحوه تربیت فرزندان خود اختلاف نظر دارید؟ آیا احساس می کنید که در سایر وظایف خانوادگی غرق شده اید؟ هر اتفاقی که می افتد، با شریک زندگی خود صحبت کنید تا درک روشنی در مورد موضع هر دوی شما در مورد مسائل کلیدی در خانواده خود داشته باشید.

به مسائل عاطفی موجود بچسبید

ایجاد نکردن کوه از تپه ممکن است دشوار باشد. وقتی اختلافی پیش می آید، به وضعیت فعلی و علت اصلی آن فکر کنید. اطلاعات نامربوطی که می تواند باعث دعوای بزرگتر شود را وارد نکنید. منصف باشید و سعی کنید با مطرح کردن بحث‌های گذشته، احساس گناه نکنید. از گفتن جملاتی مانند «تو همیشه این کار را می‌کنی» یا «هر بار قبلاً این اتفاق افتاده است» خودداری کنید.

مناطق توافق سالم را بیابید

در حالی که توافق صرفاً به خاطر اجتناب از یک بحث همیشه یک استراتژی عالی نیست، شناسایی مکانی که در وسط بحث در آن توافق دارید می تواند مفید و سازنده باشد. برای مثال، فرض کنید زن و شوهری در مورد اینکه آیا دختر کوچکشان باید در خانه درس بخواند، اختلاف نظر دارند. به جای بحث کردن یا “موافق با مخالفت”، یکی از شرکا می تواند بگوید: “من می دانم که ما هر دو برای آموزش ارزش قائلیم و بهترین چیز را برای فرزندمان می خواهیم. حالا بیایید لیستی از مزایا و معایب هر گزینه ایجاد کنیم تا بتوانیم بهترین ها را پیدا کنیم. راه حل”. تصدیق یک منطقه توافق، احساس اتحاد ایجاد می کند، که باعث می شود در طول مکالمه های شریک با یکدیگر مصالحه پیدا کنید.

وارد کفش های شریک زندگی خود شوید

ارزش ها، افکار، باورها و سایر بخش های جدایی ناپذیر خود را ارزیابی کنید. آنها کجا با شریک زندگی شما مطابقت دارند و در کجا متفاوت هستند؟ ارزش‌های مختلف می‌تواند دلیل واقعی استدلال شما باشد – به درک آن کمک می‌کند. یا ممکن است تشخیص دهید که علت واقعی مشاجره این است که شریک زندگی شما احساس می کند که کنترل کمتری نسبت به شما دارد و همین امر باعث شد که دعوا کنند. اگرچه کنترل دیگران روش سالمی برای کار کردن نیست، اما تلاش برای درک بحث از دیدگاه طرف مقابل به شما کمک می کند با همدلی به موقعیت نزدیک شوید.

زوج درمانی

بیشتر بخوانید: روانشناس و مشاور خانواده ، حل اختلاف زناشویی، مشاوره آنلاین ازدواج

زوج درمانی چه کار می کند؟

زوج درمانی می تواند به دو نفر کمک کند تا راهبردهای بالا و موارد دیگر را بیاموزند. به گفته روانشناسی امروز، برای اینکه زوج درمانی مؤثر واقع شود، هر دو فرد باید متعهد به بهبود روابط خود باشند و در عین حال نقاط قوت و ضعف فردی خود را نیز بپذیرند. شناخت عادات دشوار خود به همان اندازه مهم است که تشخیص دهید چه چیزی در شریک زندگی شما شما را دیوانه می کند.

چه نوع درمانگری برای زوج ها بهتر است؟ زوج درمانی جایی نیست که یکی از طرفین خشم، رنجش یا رفتارهای مخرب را از طرف دیگر تخلیه کند. هدف آن باز کردن راه حل های مبتنی بر عشق و فداکاری – و تمایل به کار در جهت یک رابطه سالم است. چقدر زود است که بتوانیم با هم به یک درمانگر مراجعه کنیم؟ اگر احساس می کنید که رابطه شما با کمک خارجی پشتیبانی می شود، هرگز زود نیست که به درمان فکر کنید. زوج درمانی می تواند به شما کمک کند تا نحوه برقراری ارتباط با یکدیگر برای حل تعارضات و درک بهتر یکدیگر را درک کنید.

شاید شما و شریک زندگی تان تفاوت های فرهنگی داشته باشید که در مورد آنها بحث نشده است یا در حال رفع عوارض بعدی خیانت هستید. زوج‌درمانی می‌تواند زمینه‌های تجربه بالینی را فراهم کند که ممکن است برای بحث آشکار درباره این مسائل و تعیین مراحل بعدی در رابطه شما مورد نیاز باشد.

آیا افراد قبل از ازدواج هم میتوانند در جلسات زوج درمانی با هم شرکت کنند؟ زوج درمانی فقط برای افراد متاهل نیست – زوج درمانی می تواند به هر کسی در یک رابطه کمک کند. یک زوج درمانگر ممکن است روابط یک زوج را مشاهده کند و بینش را در مورد نقاط قوت و ضعف مشترک و فردی آنها ارائه دهد. آنها همچنین ممکن است به عنوان یک میانجی بی طرف عمل کنند و به هر دو شریک مشاوره دهند.

در نهایت، زوج‌درمانی رفتاری ممکن است به زوج راه‌های مؤثرتری برای تعامل و برقراری ارتباط بیاموزد و با زوجین درباره راه‌هایی که می‌توانند عشق و حمایت خود را از یکدیگر نشان دهند، حتی در هنگام برخورد با تعارض، طوفان فکری می‌کند. تحقیقات نشان می دهد که جلسات ارتباط آنلاین می تواند ابزار قدرتمندی در رسیدگی به مسائل رابطه و تقویت روابط باشد.

بیشتر بخوانید: ورزش درمانی، ورزش درمانی در روانشناسی، متخصص ورزش درمانی، درمان افسردگی با ورزش

آیا شما و شریک زندگی تان دائماً اختلاف نظر دارید؟

ممکن است وقت آن باشد که با یک حرفه ای صحبت کنید .برخی از مزایا شامل موارد زیر است:

سطوح بالای رضایت عاطفی

در طول و بعد از جلسات زوج درمانی، زوجین رضایت و شادی بیشتری را ابراز می کنند. ، 97 درصد از زوج های مورد بررسی گفتند که در طول زوج درمانی کمک مورد نیاز خود را دریافت کرده اند. آنها گزارش دادند که درمانگر ازدواج و خانواده منابع مورد نیاز برای تصمیم گیری موثرتر در مورد روابطشان را در اختیار آنها قرار داده است.

به عنوان یک عارضه جانبی، سلامت کلی روحی و جسمی آنها با زوج درمانی و همچنین عملکرد کاری آنها بهبود یافت. توجه به این نکته مهم است که آنچه برای روابط دیگران مناسب است ممکن است برای رابطه شما مناسب نباشد. زوج درمانی به شما کمک می کند تا به رابطه خود نگاه کنید بدون اینکه فکر کنید چگونه روابط دیگران برتر یا پایین تر از روابط شماست و به شما این امکان را می دهد که درگیری های خود را با شریک زندگی خود به روشی معتبر حل کنید.

زوج درمانی در زمان شما صرفه جویی می کند

اکثر زوج‌درمانگران همه آن‌ها را دیده و شنیده‌اند، از کوچک‌ترین مشکلات تا مبرم‌ترین مسائل رابطه. بنابراین، آنها با روش هایی برای کمک به شما تا حد امکان کارآمد و مؤثر آماده شده اند، مانند مهارت های ارتباطی سالم و روش هایی برای بحث در مورد درگیری های حل نشده. تلاش برای حل مسائل به تنهایی احتمالاً زمان‌برتر است، زیرا به جای حل مشکلات در طول زوج‌درمانی، باید بفهمید که چه چیزی در طول پیش‌روی شما مؤثر است. شرکت زوج درمانی هفتگی می تواند به زوج کمک کند تا مشکلات خود را حل کنند و به روشی سالم و مثبت به جلو حرکت کنند.

زوج ها پاسخ ها و اطلاعاتی برای حرکت رو به جلو خواهند داشت

گاهی اوقات، زوج درمانی به شما نشان می دهد که واقعاً قرار است با شریک زندگی خود باشید. در مواقع دیگر، این نشان می دهد که رابطه شما برای هیچ کدام یا هر دوی شما مناسب نیست. در هر صورت، زوج‌درمانی به شما کمک می‌کند به سؤالات مهم در مورد سلامت رابطه و دوستی عمیق‌تر پاسخ دهید و در درازمدت منجر به رضایت بیشتر شود. توجه به این نکته ضروری است که در زوج درمانی طلاق یا پایان دادن به ازدواج توصیه نمی شود. در عوض، زوج درمانی به شما کمک می کند تا تعیین کنید سالم ترین گزینه برای خودتان چیست.

تکنیک های آن چیست؟

بیشتر زوج درمانی بر افزایش ارتباط موثر و تقویت پیوندهای دلبستگی متمرکز است.

اگر یکی از شما یا هر دوی شما تمایلی به مشارکت کامل و ارائه تعهد به این فرآیند نداشته باشید، احتمالا زوج درمانی موثر نخواهد بود. این روند از هر دو طرف به تلاش نیاز دارد. علاوه بر این، هر دو طرف باید مایل به تغییر رفتار خود باشند. در نهایت، تناسب بین درمانگر و مراجع باید به اندازه کافی خوب باشد.

چه چیزی را به مشاور ازدواج نگویم؟ شما باید احساس راحتی کنید که هر چیزی را به درمانگر خود بگویید. چیزی که ممکن است فکر کنید کوچک یا شرم آور است ممکن است به باز کردن بینش های جدید کمک کند. آنچه به آنها می گویید توسط قوانین حفظ حریم خصوصی محافظت می شود، مگر در موارد خاصی که ممکن است درمانگر متوجه شود که شخصی در خطر است.

عوامل دیگر شامل مواردی مانند سطح استرس زناشویی است. جستجوی کمک در اوایل رابطه خود، زمانی که اختلافات تازه شروع به ظهور کرده اند، می تواند قوانین اساسی را ایجاد کند و از مشکلات بعدی جلوگیری کند. همچنین اگر نامزد هستید یا به ازدواج فکر می کنید، ممکن است ایده خوبی باشد که برای مشاوره قبل از ازدواج فرم درخواست مشاوره را پرکنید

اگر همسرتان از رفتن به زوج درمانی امتناع می ورزد، ممکن است درمان فردی را برای حل مسائل مربوط به رابطه و یادگیری مکانیسم های مقابله سالم در نظر بگیرید.

آیا زوجین به زوج درمانی نیاز دارند؟

اگر شریک زندگی شما برای شرکت در زوج درمانی احساس راحتی نمی کند، اما مایل است درمان را به تنهایی امتحان کند، ممکن است بتوانید به صورت جداگانه با همان درمانگر ملاقات کنید، تا در نهایت جلسات زوجین را امتحان کنید.

آیا باید به همسرم بگویم که در درمان در مورد چه چیزی صحبت می کنم؟

خیلی خوب است که با همسرتان در مورد آنچه در درمان قرار است بگویید صحبت کنید. این می تواند به آنها کمک کند تا بفهمند در چه زمینه هایی از زندگی یا رابطه تان درگیر هستید یا روی آن کار می کنید. حتی ممکن است به آنها نشان دهد که چگونه درمان به شما کمک می کند و آنها را تشویق می کند تا آن را امتحان کنند.

راه حل های جایگزین

شاید شما و همسرتان به فکر زوج درمانی بوده اید، اما 100 درصد مطمئن نیستید که برای شما مناسب است. قبل از انجام رابطه درمانی، می توانید چند گزینه جایگزین را امتحان کنید.

متعهد به یک “شب قرار ملاقات” هفتگی باشید

گاهی اوقات آنقدر درگیر زندگی پرمشغله خود می شویم که فراموش می کنیم برای عزیزانمان وقت بگذاریم. در اینجا یک راه حل است. یک شب قرار هفتگی را انتخاب کنید که شما و شریک زندگیتان بتوانید به زمان با کیفیت مشترک اختصاص دهید. ممکن است انواع فعالیت هایی را که از انجام آنها با هم لذت می برید در نظر بگیرید. چه به معنای بیرون رفتن برای شام و یک نمایش باشد یا صرفاً در خانه بمانید و جلوی تلویزیون در آغوش بگیرید، تقویم خود را علامت بزنید و متعهد شوید.

بیشتر بخوانید: بهترین روانشناس نوجوان در تهران ، تقویت عزت نفس کودکان

بیشتر رابطه جنسی داشته باشید

فقدان صمیمیت فیزیکی می تواند باعث شود که هر دو طرف استرس بیشتری داشته باشند و ارتباط کمتری داشته باشند. مطالعات نشان داده‌اند که داشتن رابطه جنسی بیشتر با شریک زندگی‌تان می‌تواند راه را برای ارتباط مثبت‌تر و همچنین افزایش شادی کلی باز کند. همچنین شایان ذکر است که رابطه جنسی می تواند حافظه را افزایش داده و همچنین سیستم ایمنی را تقویت کند. با این حال، هرگز نباید برای داشتن رابطه جنسی تحت فشار باشید، حتی در یک رابطه متعهدانه. رضایت مداوم و مشتاقانه هر دو طرف برای یک زندگی جنسی سالم ضروری است.

در نظر بگیرید که آیا زمان جدایی ایمن فرا رسیده است

اگر مسائل بین شما و شریک زندگی تان بیش از حد طاقت فرسا است که نمی توانید با آنها کنار بیایید، ممکن است وقت آن رسیده باشد که برای مدت کوتاهی از یکدیگر دور شوید. اگرچه ممکن است این آخرین راه حل به نظر برسد، اما می‌تواند با آشکار کردن اینکه آیا با یکدیگر خوشحال‌تر هستید یا بدون یکدیگر به رابطه کمک می‌کند. زمان مشخصی برای این جدایی کوتاه وجود ندارد. شما و همسرتان می توانید با هم تصمیم بگیرید.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این مطلب را به دوستان خود به اشتراک بگذارید

خواننده گرامی

آیا می دانستید بسیاری از مشکلات شخصی و گروهی با کمک گرفتن از مشاوران منخصص به راحتی قابل حل می باشد.

دیر اقدام نکنید

به راحتی با کارشناسان ما در تماس باشید تا شما را برای انتخاب مشاور راهنمایی نمایند.
اینجا کلیک نمایید
لیست محتوا