نقش تست‌ و روانشناسی برای گزینش نیروی انسانی در مراکز دولتی و خصوصی

نقش تست‌ و روانشناسی برای گزینش نیروی انسانی در مراکز دولتی و خصوصی-مرکز مشاوره مهستا
خانم منیژه داوری بینا
خانم منیژه داوری بینا
دارای پروانه اشتغال روانسنجی از سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران به شماره 3357 عضو سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران عضو انجمن روان‌شناسی اجتماعی ایران

مقدمه

یکی از نیازهای اساسی مراکز و نهادهای دولتی و خصوصی انتخاب صحیح و اصولی کارکنان مجموعه است. مراکز و نهادها نیاز به استخدام کارگران موقت و کارمندان دائمی دارند. واضح است در صورت انتخاب اشتباه، امکان ضررهای اقتصادی و انسانی زیاد است. در حد امکان برای جلوگیری از این زیان‌ها، باید انتخاب نیروی انسانی بدون اشتباه انجام شود.

کلمات کلیدی: گزینش کارکنان،  بخش روانسنجی، عزل و نصب

 

اهمیت انتخاب و جایگزینی افراد در جایگاه مناسب شغلی

در کشورهای پیشرفته و صنعتی، متخصصان علوم انسانی مانند جامعه‌شناسان و روان‌شناسان اجتماعی به این نتیجه رسیده‌اند که، افراد با ویژگی‌های شخصیت مختلف باید در جایگاه‌های شغلی متفاوت جایگزین شوند و  انتخاب صحیح و متناسب افراد در موفقیت شغلی آنان بسیار مؤثر است و این امر قابل اغماض و چشم پوشی نیست. اگر در طول زمان، حتی تعداد کمی از کارکنان به علت ناهمخوانی شخصیت با شغلی که برعهده آنان گذاشته شده است دچار آسیب روانی و فرسایش جسمی قرار گیرند، درگیری و مشکلات زیادی ، آنان را مورد آزار قرار خواهد داد. قطعاً خسارت و عوارض ناشی از جایگزینی غلط، برای دستگاه مربوطه و بخش درمان و بیمه کشور، بیشتر از هزینه‌ی گزینش صحیح اولیه خواهد بود. از دیگر عوارض شغل نامناسب برای افراد، ایجاد خشم و نفرت‌های انباشته شده و درونی می‌باشد که این‌ها به نوبه خود، موجب بهم‌ریختگی و اختلافات خانوادگی و اجتماعی می‌گردند.    

روند انتخاب نیروی انسانی

معمولاً یک بررسی حرفه‌ای، سیستماتیک و مقایسه‌ای برای گزینش نیروی انسانی در مراکز مختلف انجام می‌شود. این فرایند با جمع آوری مجموعه‌ای از اطلاعات و با احترام به حریم خصوصی فرد متقاضی اجرا می‌گردد. ابتدا بهداشت و سلامت عمومی روان فرد مورد نظر، به وسیله تست بررسی می‌شود و غربالگری ابتدایی انجام می‌گردد. در مرحله بعد، غربالگری با یک مصاحبه تشخیصی فردی ادامه پیدا می‌کند. آنگاه تست‌های لازم مانند تست شخصیت، استعداد و ترجیح شغلی و . . .  با توجه به میزان تحصیلات، سن و جنس در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت و فرایند انتخاب شغل مناسب برای هر فرد تا رسیدن به نتیجه نهایی ادامه پیدا خواهد کرد. با این روند می‌توان با ضریب اطمینان بالایی ابتدا افراد سالم را شناسایی کرد و سپس آن‌ها را در موقعیت‌های شغلی هماهنگ با شخصیت‌شان قرار داد.

تست‌های پرکاربرد برای استخدام

آزمون های استخدامی باید مشخص کنند که افراد مناسب برای حرفه مورد نظر چه کسانی هستند؟ چه کاری می توانند انجام دهند؟ یا اینکه آیا آنها می توانند با خیال راحت وظایف جسمی مربوط به آن شغل را انجام دهند؟ در حالت ایده آل، این آزمون ها به عنوان ابزاری برای مدیر استخدام و راهی برای جلوگیری از جهت‌گیری و سوگیری در استخدام عمل می کنند. عموماً این تست‌ها عبارتند از: تست‌های شخصیت، تست‌های استعداد، تست‌های شناختی، تست‌های هوش هیجانی، تست‌های اعتیاد، تست‌های فیزیکی و جسمانی و بررسی پیشینه کاری فرد. استفاده از مجموعه‌ای از این تست‌ها با در نظر گرفتن اهداف استخدامی صورت می‌گیرد.   

چگونگی قراردادها

گاهی اتفاق می‌افتد در طول کار همراه با کسب تجربه و یا با پیشرفت تحصیلات، ترجیح شغلی افراد تغییر می‌کند. در این مواقع با توجه به کمیت و کیفیت سابقه کاری آن فرد و با توجه به نیاز مرکز، این افراد باید در جایگاه‌ شغلی دیگری جایگزین گردند. همچنین با رشد و توسعه‌ی دستگاه‌ها و مراکز، نیاز است که کارگران و کارمندان به شهرهای مختلف فرستاده و جا‌به‌جا شوند. در هر حال در شرایط مقثضی بهتر است این جا‌به‌جایی به صورت حرفه‌ای، تخصصی و در امکان صحیح انجام شود. مراکز و شرکت‌ها می‌توانند به صورت مقطعی به منظور گزینش در یک دوره خاص و یا با قرارداد سالانه کلیه عزل و نصب‌ها را به عهده بخش روانسنجی ما قرار دهند.

مقالات پیشین

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این مطلب را به دوستان خود به اشتراک بگذارید

خواننده گرامی

آیا می دانستید بسیاری از مشکلات شخصی و گروهی با کمک گرفتن از مشاوران منخصص به راحتی قابل حل می باشد.

دیر اقدام نکنید

به راحتی با کارشناسان ما در تماس باشید تا شما را برای انتخاب مشاور راهنمایی نمایند.
اینجا کلیک نمایید
لیست محتوا