تست های آمادگی پیش دبستانی

تست های آمادگی پیش دبستانی-مرکز مشاوره مهستا
خانم منیژه داوری بینا
خانم منیژه داوری بینا
دارای پروانه اشتغال روانسنجی از سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران به شماره 3357 عضو سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران عضو انجمن روان‌شناسی اجتماعی ایران

بسیاری از مراکز برای ورود به پیش دبستانی از کودکان تست می‌گیرند. این تست‌ها باید برای پیشرفت کودکان استفاده شود و نه این‌که برای توقف کودک بکار رود و مانعی بر سر راه آن‌ها باشد. لازم است تست‌ها به صورت انفرادی و تک به تک در محیطی مناسب و ایمن اجرا گردد. متاسفأنه در بعضی از مراکز پیش دبستانی این تست‌ها به صورت اجباری از کودکان گرفته می‌شود و با در نظر گرفتن جواب تست بچه را گزینش یا رد می‌کنند. این مراکز، درست مانند گزینش کودکان در دبستان و دبیرستان و یا حتی در کنکور عمل می‌کنند.   

هدف اصلی از آزمون‌های پیش دبستانی چیست؟

تست های پیش دبستانی

این آزمون‌ها  برای تصمیم گیری در مورد این‌که آیا کودکان باید پیش دبستانی را شروع کنند یا یک سال دیگر دوره پیش دبستانی را بگذرانند، طراحی نشده است. آن‌ها همچنین برای پیگیری موفقیت دانش آموزان در مدرسه طراحی نشده‌اند. بلکه هدف از این آزمون ها شناسایی کودکی است که  نیازمند به خدمات و رسیدگی  است. این تست ها تصویری از آن‌چه بچه ها در مقایسه با دیگران در سن خود می‌دانند، فراهم می‌کند و نقاط قوت و ضعف آن‌ها را مشخص می‌کند. تست‌ها می‌توانند برای راهنمایی مربیان در جهت نحوه آموزش مطالب در کلاس، مفید باشد. تست‌ها مربی پیش دبستانی را با ویژگی‌های خاص هر کودک مانند کم‌رویی و پرحرفی آشنا می‌کند. در ضمن به کمک این آزمون‌ها می‌توان مشکلاتی که در طی پرورش کودک، توسط والدین و محیط برای او ایجاد شده شناسایی کرد. مشکلاتی مانند پرخاشگری، خود‌کم‌بینی، اضطراب جدایی، افسردگی و ده‌ها مورد دیگر از این گروه هستند. به این وسیله می‌توان برای حل آن‌ها تلاشی هدفمند و آگاهانه انجام داد. از طرفی هنگامی که در مورد خلق وخوی کودکانی که در آن مرکز ثبت نام کرده‌اند بیشتر آگاه می‌شویم، می‌توان در جهت بهبود کیفیت آموزش موفق‌تر و حرفه‌ای‌تر حرکت کرد.

چگونه تست‌های پیش دبستانی به درمان و مداخله به موقع کمک می‌کند؟

 ناگفته نماند که در پیش دبستانی‌هایی که از انواع دیگر تست‌ها مانند سنجش شنوایی، سنجش بینایی، سنجش حرکتی در کنار تست‌های رونشناسی استفاده می‌کنند روش کامل‌تری برای شناسایی کودکان به کار می‌برند. در هر صورت به وسیله این آزمون و تست‌ها می‌توان پی برد که بعضی از والدین به دلیل ناآگاهی و یا جوان بودن، رفتار درستی با کودکان ندارند  در این صورت  نیاز به مداخله در زندگی خانوادگی آن کودک ضروری است.

 

آیا این تست‌ها موفقیت کودک را پیش‌بینی می‌کند؟

این تست‌ها پیش‌بینی کننده موفقیت کودکان در آینده نیست. آینده کودکان به عوامل تعیین‌کننده زیادی بستگی دارد. آموزش مناسب، رفتار صحیح والدین و مربیان، محیط خانوادگی و آموزشی سالم، توجه به تغذیه و ورزش، برآورده شدن نیازهای عاطفی از مهمترین مواردی هستند که به موفقیت کودکان در آینده کمک می‌کنند. بدیهی است که موارد بیان شده را نمی‌توان با این‌ گونه تست‌ها پیش‌بینی کرد. به بیان دیگر هدف از تست‌های قبل از پیش‌دبستانی کمک به پیشرفت کودکان است نه به عقب بردن و سد و مانع برای آنها ایجاد کردن.

کلمات کلیدی: پیش دبستانی، تست‌های پیش دبستانی،سنجش و اندازه‌گیری، مداخله و درمان

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این مطلب را به دوستان خود به اشتراک بگذارید

خواننده گرامی

آیا می دانستید بسیاری از مشکلات شخصی و گروهی با کمک گرفتن از مشاوران منخصص به راحتی قابل حل می باشد.

دیر اقدام نکنید

به راحتی با کارشناسان ما در تماس باشید تا شما را برای انتخاب مشاور راهنمایی نمایند.
اینجا کلیک نمایید
لیست محتوا