پرورش ذهن

admin
admin

پرورش ذهن

آشنایی با راه هایی آسان برای پرورش ذهن

نحوه تفکر و افکار ما است . که در موفقیت و شاد زیستن مان تاثیر زیادی دارد . همان طور که تفکر خوب ، ذهن ما را برای رسیدن به موفقیت آماده می کند . تفکرات منفی و عادات اشتباه می تواند ، سدی در برابر ذهن خلاق و موفقیت در زندگی شود . مغز انسان دارای پیچیدگی های بسیار زیاد است . بنابراین یکی از راه های موفقیت در زندگی ، آموزش مغز برای یادگیری های بیشتر یا به عبارتی دیگر پرورش ذهن خلاق و آشنایی با راه های پرورش ذهن است .

فوق تخصص روانشناس کودک در تهران

از آن جا که عادات زندگی و تفکرات منفی مانعی برای پرورش ذهن و خلاقیت است . در این مطلب قصد داریم . شما را با چند روش آسان جهت تقویت و پرورش ذهن آشنا کنیم . در ادامه مطلب با ما همراه باشید .

روانشناس کودک و نوجوان در تهران

چگونه ذهن خود را پرورش دهیم ؟

مغز انسان دارای پیچیدگی های زیادی است . در واقع این مغز ما است .که عادات ، رفتار و تفکراتمان را کنترل می کند . مغز ما است . که تعیین کننده نحوه تفکر ، رفتار ، احساسات و اعمال ما است . تمرین برای کنار گذاشتن تفکرات منفی ، مخرب و عادات بد می تواند ، مغز را برای یادگیری ها و توانایی های جدید ، خلاقیت و نوآوری آماده کند . بنابراین یکی از راه های موفقیت و شاد زیستن آشنایی با راه هایی برای پرورش ذهن و تقویت آن است .

آشنایی با راه هایی آسان برای پروش ذهن

*- یکی از راه های آسان برای پرورش ذهن تغییر عادات است .

گاهی سعی کنید . عادات همیشگی خود را تغییر دهید . و مغز خود را از تکرار عادات به سمت تمرین های جدید هدایت کنید . مثلا اگر همیشه با دست راست مسواک می زنید . سعی کنید ، گاهی هم با دست چپ مسواک بزنید . یا با انجام بازی های ذهنی ، فعالیت های جدید ، ورزش و سبک سالم زندگی و …. مغز خود را به سمت یادگیری های بیشتر هدایت کنید .

*- افکار منفی را از خود دور کنید.

در واقع این افکار ماست . که ما را برای موفقیت و شکست آماده می کند . افکار منفی باعث ایجاد یاس و ناامیدی و مانعی برای رسیدن به موفقیت و شاد زیستن است . پس سعی کنید ، هر وقت افکار منفی به سراغتان آمد . سریع ذهن خود را به سمت موضوعات مثبت تغییر دهید .

*- تقویت باورها

مغز انسان دارای قدرت یادگیری بالایی است . تغییر باورهای منفی و تقویت باورهای مثبت در تقویت ذهن بسیار موثر است . اگر شما به توانایی خود باور نداشته باشید . هرگز موفق نخواهید شد . باور به توانایی ها ، مغز ما را برای تمرکز بهتر ، درک بیشتر ، یادگیری ها و خلاقیت آماده می کند .

*- مطالعه کنید .

مطالعه کردن ذهن شما را برای یادگیری های جدید آماده می کند . مطالعه کردن می تواند ، ذهن شما را با تجربیات ، ایده های جدید و حتی توانایی ها و استعداد های خودتان آشنا کند . و با پرورش ذهن و ایجاد خلاقیت ، شما را به سوی موفقیت و زندگی بهتر هدایت کند .

*- تقویت حافظه

یکی از راه ها برای تقویت حافظه به خاطر سپردن است . به عبارتی دیگر بدون متکی بودن به وسایل مانند دفترچه یادداشت ، تلفن همراه و ….. برای به یاد آوردن بعضی چیزها از ذهن خود کمک بگیرید . به عنوان مثال به جای این که متکی به دفترچه تلفن خود باشید . گاهی بعضی از شماره های تماس اطرافیان را به ذهن خود بسپارید . شماره کارت بانکی خود را حفظ کنید . چرا که تقویت حافظه در افزایش یادگیری مغز و پرورش ذهن بسیار موثر است .

*- با افراد موفق معاشرت کنید .

معاشرت با افراد موفق و استفاده از تجربیات آن ها می تواند بر نحوه تفکر و مثبت اندیشی و ایجاد انگیزه در شما موثر باشد .

*- کنجکاوی کنید . و با انجام کارهای پیچیده مغز خود را به چالش بکشید .

کنجکاوی کردن باعث آشنایی مغز با چیزهای جدید و ایده های نو می شود . همچنین مانع محدود شدن مغز شما به عادات روزانه می شود . بنابر نظر صاحب نظران به چالش کشیدن و درگیر کردن مغز و انجام کارهای پیچیده ، یکی دیگر از تمرینات برای آموزش و آماده کردن مغز جهت یادگیری بیشتر ، تقویت و پرورش ذهن می باشد .

*- استرس و اضطراب را از خود دور کنید.

مشکلات زندگی و استرس یکی دیگر از عوامل برای ایجاد تفکر منفی ، بی حوصلگی و ضعف در کارهای روزمره است . استرس با ایجاد افکار مزاحم و منفی و کاهش انگیزش مانع از تقویت حافظه و تمرکز می شود . و مغز را به سمت افکار منفی و عملکرد پایین هدایت می کند . این در حالی است . که در برخورد با مشکلات برای کاهش استرس با برنامه ریزی درست ، آرام کردن ذهن جهت پیدا کردن راه حل مناسب می توانید ، علاوه بر جلوگیری از به هم ریختگی ذهن با تمرکز و انگیزش بیشتر به تقویت ذهن خود و شادتر شدن زندگی خود کمک کنید .

بیشتر بخوانید: بهترین روانشناس نوجوان در تهران ، تقویت عزت نفس کودکان

در آخر

همان طور که عنوان شد . مغز انسان دارای پیچیدگی های زیاد و کنترل کننده افکار و اعمال ما است . آشنایی با راه های آسان پروش ذهن با ترک عادات و افکار منفی ، باعث آموزش و هدایت مغز به سمت یادگیری های بیشتر ، تولید ایده های نو ، خلاقیت و موفقیت در زندگی و در نهایت شادی بیشتر دز زندگی شما می شود .

برای مشاوره توسط روانشناس و مشاور خانواده با ما تماس بگیرید

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این مطلب را به دوستان خود به اشتراک بگذارید

خواننده گرامی

آیا می دانستید بسیاری از مشکلات شخصی و گروهی با کمک گرفتن از مشاوران منخصص به راحتی قابل حل می باشد.

دیر اقدام نکنید

به راحتی با کارشناسان ما در تماس باشید تا شما را برای انتخاب مشاور راهنمایی نمایند.
اینجا کلیک نمایید
لیست محتوا