قبل از ازدواج به مشاوره نیاز داریم

دکتر معصومه بهبودی
دکتر معصومه بهبودی
مرکز مشاوره مهستا با 27سال سابقه کاری دارای سایت drbehboodi.ir با مجوز رسمی سازمان بهزیستی به شماره 717/2696/556 و مجوز از سازمان نظام روانشناسی و مشاوره به شماره 339-م و همچنین پروانه فعالیت به شماره 1305 با مدیریت دکتر معصومه بهبودی و همکاری روانشناسان با سابقه در تمامی تخصص ها است.این مرکز مجهز به تمامی آزمون های روانشناختی (هوش، استعداد، رغبت، خانواده،شخصیت و...) و نورو فیدبک برای کودکان، نوجوانان، بزرگسالان و میانسالان می باشد و آماده همکاری در تمامی زمینه های خدمات روانشناختی با تمام شرکت ها وسازمانها و بانک ها است. رزومه دکتر معصومه بهبودی دکتر معصومه بهبودی مدیریت مرکز دارای پروانه اشتغال از سازمان نظام روانشناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران به شماره 1305 ، مجوز مرکز مشاوره از بهزیستی استان تهران و مجوز مثبت زندگی از بهزیستی استان تهران، متخصص مشاوره خانواده، استادیار و مدیرگروه مشاوره دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن (سال های 92 الی 94)، دارای تجربه و تخصص در روان‌درمانی کودک نوجوان و بزرگسال ،متخصص خانواده درمانی.

قبل از ازدواج به مشاوره نیاز داریم

مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره ای است که به زوج ها کمک می کند برای ازدواج آماده شوند. مشاوره قبل از ازدواج می تواند این اطمینان را در مراجعه کننده بوجود آورد که او و همسرش رابطه ای سالم و قوی خواهند داشت همچنین به مراجعه کننده و همسرش، شانس بیشتری در برخورداری از یک ازدواج رضایت بخش و باثبات می دهد.اگر به قبل از ازدواج به مشاوره نیاز داریم با ما همراه باشید.

مقاله مرتبط:مشاوره قبل از ازدواج

به علاوه، مشاوره قبل از ازدواج می تواند به زوج ها کمک کند که نقاط ضعف رابطه خود را شناسایی نمایند زیرا که امکان بالقوه منتهی شدن آنها به مشکلات، و یا حتی شکست در ازدواج وجود دارد.

قبل از ازدواج به مشاوره نیاز داریم

جهت مشاوره روانشناسی در کلیه زمینه ها کافیست با ما تماس حاصل فرمایید.

02122308339   —-02122305827

درخواست مشاوره روانشناسی حضوری

درخواست مشاوره روانشناسی تلفنی

در اینجا موضوعات زیر را به عنوان کانون توجه مشاوره قبل از ازدواج فهرست کرده ایم. این موضوعات می‌توانند به مراجعان کمک می کند در صورتی که تصمیم بگیرند از طریق مشاوره قبل از ازدواج آمادگی کسب نمایند، انتظار چه چیزی را می توانند داشته باشند:

  •  امور مالی
  • ارتباطات
  • باورها و ارزش‌ها
  • نقش های ازدواج
  • عشق، صمیمیت، رابطه جنسی
  • کودکان و والدین
  • روابط خانوادگی
  • تصمیم‌گیری
  • برخورد با عصبانیت
  • گذراندن اوقات با کیفیت با یکدیگر

معمولاً مشاوره قبل از ازدواج توسط افراد حرفه ای، و طی چند جلسه کوتاه ارائه می شود و ممکن است زوج ها را به انجام دادن انواع فعالیت ها و تمرین ها (هم در کنار یکدیگر، و هم به صورت جداگانه) تشویق کند تا بتوانند از کارکردی که در کنار هم دارند و همچنین، سطح سازگاری خود، هم در رابطه کنونی و هم در ازدواج آینده، آگاهی پیدا کنند. این تمرین ها ممکن است شامل این موارد باشد:

1- تست نوشتاری یا یک پرسشنامه

2- اجرای موقعیت‌هایی بالقوه ای که زوجها ممکن است در ازدواج خود با آن روبرو شوند یا پاسخ به آن موقعیت ها مثلاً چگونگی واکنش نشان دادن به بیکارشدن همسر.

3- تعیین اهداف و تصمیمات ازدواج

4- پرداختن به مسائلی که زوج ها در گذشته از آن اجتناب کرده اند

5- شناسایی علل بالقوه در تنش های آینده پس از ازدواج.

آمارهای مشاوره قبل از ازدواج

با آن که مشاوره قبل از ازدواج چیزی نیست که زوج های بسیاری به راحتی در مورد آن صحبت کنند، اما آمارهای جهانی در این زمینه وجود دارد که نشان می‌دهد این مشاوره به زوج ها در داشتن یک ازدواج موفق کمک می کند. آمارها نشان داده که:

1- زوج هایی که پیش از ازدواج از مشاوره استفاده کرده‌اند، در مقایسه با افراد دیگر، ۳۰ درصد ازدواج موفق تری داشتند.

2- ۴۴ درصد از زوج هایی که امروزه ازدواج می کنند، با مشاوره موافقت می کنند.

3- زمانی که زوج ها قبل از ازدواج صرف مشاوره می کنند به طور متوسط ۸ ساعت است.

آنچه این آمارها نشان می دهند، این است که دریافت مشاوره پیش از ازدواج از یک فرد حرفه‌ای، حتی در مدت زمانی محدود، می تواند در نتیجه یک ازدواج، تفاوت ایجاد کند.

تکنیک های مختلف مشاوره پیش از ازدواج

مراجعان می توانند انواع متفاوتی از مشاوره قبل از ازدواج را دریافت نمایند. انتخاب نوع مناسب مشاوره حرفه ای برای مراجع و شریک زندگی او می تواند تا حد زیادی تاثیر و فایده ای را که می تواند از این تجربه ببرد، افزایش دهد.

1- مشاوره مذهبی قبل از ازدواج: بسیاری از موسسات مذهبی از زوج ها می خواهند تا قبل از انجام مراسم ازدواج، در نوعی از مشاوره شرکت کنند که ببینند آیا با معیارهای مذهبی یکدیگر مطابقت دارند یا خیر. انجام مشاوره در این زمینه به ویژه در مواردی که اختلاف‌هایی در سطح مذهبی خانواده‌های طرفین وجود دارد، بسیار سودمند است.

2- مشاوره حرفه ای چهره به چهره: این نوع از مشاوره، سنتی ترین شیوه مشاوره قبل از ازدواج است. ملاقات با یک مشاور حرفه ای، راهی فوق العاده برای این است که اطمینان حاصل کنید که مشاوره دقیقا با رابطه شما سازگار است. این بدان معنی است که شما می توانید مسائل یا چالش هایی را که از نظر شما پتانسیل ایجاد مشکلات آینده را دارند، و یا آن قدر مهم هستند که مایلید قبل از ازدواج به آنها بپردازید، مهار کنید. به علاوه، هنگامی که شما با یک مشاور حرفه ای ملاقات می کنید، نسبت به محرمانه بودن جلسات، اطمینان کامل خواهید داشت.

3- آزمون های سازگاری و پرسشنامه ها: آزمون های سازگاری که اغلب همراه با انواع دیگر مشاوره قبل از ازدواج ارائه می‌شوند، تنها شامل محاسباتی هستند که به منظور یافتن حیطه هایی که شما و همسرتان در آنها از پایه ارتباط و احترام قوی برخوردار هستید و نیز، شناسایی اموری که ممکن است نیازمند بازنگری و گذراندن زمان بیشتر برای موشکافی باشند، طراحی شده اند.

این سنجش، همچون یک آزمون قبولی یا ردشدن نیست که در صورت عدم کسب نمره کامل در زمینه سازگاری، شما و همسر آینده تان را ناامید کند. بلکه به احتمال زیاد، با کسب اطمینان از این که در حال پرداختن به اموری هستید که توجه به آنها ضروری تر است، خواهید دید که این آزمون ها به عنوان منبعی برای کمک به تسهیل مشاوره حرفه ای به کار می روند.

این آزمون ها عموما، شامل پرسش هایی است که مراجع و همسر آینده اش به طور جداگانه، به آنها پاسخ خواهند داد اغلب ممکن است به صورت سوالات دارای گزینه های “هرگز، بعضی وقت ها، همیشه” و یا مشابه آن باشد. سپس، با توجه به نتایج، جلسه ای تشکیل داده می شود تا ببینید در زمینه سازگاری، در چه حیطه‌هایی نیازمند کار بیشتر هستند.

4- دوره های گروهی و بحث: با آن که معمولا زوج ها جهت آمادگی برای ازدواج تنها به مشاوره گروهی تکیه نمی کنند، اما در مشاوره ها و بحث های گروهی گسترده تر که هم با حضور زوج های نامزدشده و هم زوج های متاهل خواهد بود، به منظور آشنایی با دیدگاه ها و نقطه نظرات متنوع، می تواند مفید باشد. ممکن است برای حل و فصل تضادها، شما و همسرتان استراتژی های جدیدی پیدا کنید که قبلا اطلاعی از آنها نداشتید. همچنین، ممکن است با آگاهی از این که شما تنها فردی نیستید که درگیر یک مسئله بخصوص هستید، آسودگی پیدا کنید.

5- دوره های آنلاین مشاوره قبل از ازدواج: اگر شما و همسرتان ترجیح می دهید که تجربه خصوصی تری داشته باشید، دوره هایی جهت مشاوره آنلاین وجود دارد که می توانید در آنها شرکت کنید. دوره های آنلاین معمولا بیش از یک نیم روز زمان نمی‌برند و گفتگو با شما و همسرتان را تسهیل می‌کنند. این دوره-ها، اطلاعات کاملی در مورد این که باید در ازدواجتان انتظار چه تضادهای بالقوه ای را داشته باشید، و چگونه به نحو مثبتی به آنها پاسخ دهید، ارائه می کنند.

محاسن مشاوره پیش از ازدواج

یکی از محاسن مشاوره پیش از ازدواج این است که مراجع و همسر او در حال برداشتن گام هایی برای کسب اطمینان از ثبات و موفقیت ازدواج خود هستند و همچنین به منظور مقابله با مسائلی که پیش خواهد آمد، مجهز به مهارت‌های لازم خواهند شد. هرچند، نگاهی دقیق تر به مزایای مشاوره پیش از ازدواج می تواند به شما کمک کند که تصمیم بگیرید آیا مشاوره حرفه ای برای مراجع و همسر آینده اش مناسب است یا خیر.

به وجود آوردن اهداف و تصمیمات مشترک برای ازدواج در افراد مراجعه کننده

ممکن است هر فرد و همسر آینده او برداشت متفاوتی از معنای یک ازدواج موفق و شاد داشته باشند. بحث قبل از ازدواج در خصوص این که هر دوی آنها امیدوار هستند که از ازدواج خود، چه چیز بدست آورند، می تواند به آنها در تعیین اهداف و قاعده‌هایی که در بردارنده خواسته های هر دوی آنها است، کمک کند، و در جهت رسیدن به آنچه هر دوی به آن باور دارند، به آنها هدف های مشترکی بدهد.

دست یافتن به درک سبک های ارتباطی و تطبیق خود با آنها و تقویت آنها

هر فرد و همسر او به درک بهتری از نقاط قوت و ضعف سبک ارتباطی خود و همسرش دست خواهد یافت، و نحوه سازگاری شدن با آنها را درک خواهد کرد تا بتواند اطمینان یابد که در صورت بروز مشکلات بالقوه، به جای چشم پوشی از آنها یا بحث و جدل بی حاصل در مورد آنها ، با موفقیت در مورد آنها گفتگو کند. به این ترتیب از نحوه فیصله دادن به مشکل اطلاع پیدا خواهند کرد.

به تضادهای بالقوه، قبل از آن که تبدیل به مشکل شوند بپردازید: آیا می دانید که در پس اندازکردن پول مشکل دارید و این مسئله سبب عصبانیت همسرتان می شود؟ مشاوره قبل از ازدواج به شما فرصت می دهد تا قبل از آن که بگویید “انجامش می دهم”، مسائلی از این دست و دیگر مسائل را آزادانه مطرح کنید.

زوج ها اغلب از صحبت کردن در مورد مسائل خود خودداری می کنند، و ترجیح می دهند تصور کنند که درخشش زندگی اوایل ازدواج، آن مشکلات را ناپدید خواهدکرد. این دقیقا، برخلاف آماده شدن برای یک ازدواج موفق است. در عوض، مشاوره قبل از ازدواج به شما کمک خواهد کرد تا اکنون به این مسائل بپردازید، و درک کنید که نیازی نیست اختلاف‌های شما به مشکلات بزرگ تری منتهی شود.

جهت مشاوره روانشناسی در کلیه زمینه ها کافیست با ما تماس حاصل فرمایید.

02122308339   —-02122305827

درخواست مشاوره روانشناسی حضوری

درخواست مشاوره روانشناسی تلفنی

از بین بردن اضطراب ازدواج

برای برخی از افراد، فارق از این که همسرشان را چقدر دوست دارند، تصور یک تعهد مادام العمر می تواند اضطراب ایجاد کند. اگر شما یا همسر آینده تان با این نوع از اضطراب و هیجان رو به رو هستید، مشاوره قبل از ازدواج می تواند گزینه فوق العاده ای برای شما باشد.

شما می توانید با دلایل احتمالی این اضطراب روبه رو شوید آنها را رفع کنید تا هر دوی شما بیش از پیش اطمینان پیدا کنید که ازدواج در رابطه شما، یک گام مثبت است.

بیشتر بدانید: تشخیص مناسبترین زمان برای مشاوره ازدواج، آمادگی برای ازدواج با مشاوره و تست های تخصصی روانشناسی و شخصیت شناسی

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این مطلب را به دوستان خود به اشتراک بگذارید

خواننده گرامی

آیا می دانستید بسیاری از مشکلات شخصی و گروهی با کمک گرفتن از مشاوران منخصص به راحتی قابل حل می باشد.

دیر اقدام نکنید

به راحتی با کارشناسان ما در تماس باشید تا شما را برای انتخاب مشاور راهنمایی نمایند.
اینجا کلیک نمایید
لیست محتوا