شناخت درمانی

admin
admin

شناخت درمانی

شناخت درمانی یکی ازروش های روان درمانی است .که در سطوح مختلف به حل مشکلات و اختلالات روانی افراد می پردازد. این رویکرد درمانی و تکنیک های آن مبتنی بر روان شناسی شناختی است . که در آن شناخت افکار انسان اهمیت زیادی دارد . در واقع این روش افکار انسان و شناخت ها را در سلامت یا عدم سلامت روان دخیل می داند . به عبارتی ساده در جریان شناخت درمانی ،درمانگر با شناخت افکار و باورهای غلط فرد بیمار برای اصلاح رفتار ناسازگار و عوامل ایجاد کننده این افکار تلاش می کند . و فرد را به سمت باورهای صحیح و شناخت بهتر از خود هدایت می کند .

برای مشاوره توسط روانشناس و مشاور خانواده با ما تماس بگیرید

شناخت درمانی
شناخت درمانی

شناخت درمانی در حال حاضر در سراسر دنیا به عنوان درمان واحد و یا در ترکیب با روش های دیگر در درمان بسیاری از اختلالات روانی مانند وسواس فکری – عملی ، اختلال شخصیت ، افسردگی ، خود بیمار انگاری ، اختلالات استرس ، آلزایمر ، اسکیزوفرنی ، هراس و …. به کار گرفته می‌شود.

تعریف شناخت درمانی

کلمه شناخت در لغت به معنای فرایند دانستن است . شناخت درمانی نوعی روان درمانی است .که عنوان می کند . رفتار ناسازگار ناشی از افکار یا الگوهای شناختی نادرست است . یا به عبارتی افکار ناکارآمد و مختل بر خلق و خوی و رفتار فرد تاثیر می گذارد . به طور کلی روان شناسان شناخت گرایی معتقد هستند . که فرایندهای شناختی یا ذهن آشفته موجب اختلالات روانی در افراد می شود .

روانشناس و مشاور خانواده

روش کار شناخت درمانی

به طور خلاصه شناخت درمانی عنوان می کند . موقعیت ها علت ایجاد آشفتگی ها در فرد نیستند . در واقع این افکار نادرست است . که بر رفتار فرد تاثیر می گذارد . و موجب تغییر خلق و خوی افراد می شود . به عبارتی هرچقدر ما بتوانیم ، افکارمان را در جهت درست هدایت کنیم . احساس و رفتار بهتری خواهیم داشت .

تکنیک های شناخت درمانی

همان طور که عنوان شد . شناخت درمانی یک روش عملی برای درمان بسیاری از اختلالات روانی است . درمان شناختی بر اهمیت شناسایی تاثیر تجربیات بیمار بر باورها و افکار او تاکید می کند . و مبتنی بر نظریه ساده است .که می گوید : این افکار و باورهای ما از محیط اطراف است . که روحیه ما را شکل می دهد .

شناخت درمانی برای درمان رفتارهای غیر طبیعی ناشی از تفکرات و باورهای نادرست بیمار است . در این روش درمانگر سعی می کند . تفکر مختل را که باعث ایجاد اختلال در فرد بیمار شده را تغییر دهد . و آن را به سمت تفکر درست هدایت کند .

*- شناخت درمانی ، درمانی کوتاه مدت است . و معمولا در پنج تا دوازده جلسه انجام می شود . تا بیمار بتواند ، از دگرگونی های شناختی خود آگاه شود.

*- آگاهی از دگرگونی های شناختی و تغییر طرز تفکر بیمار به طور خلاصه در دو مرحله انجام می شود .

مرحله اول : شناسایی افکار غیر منطقی و ناسازگار

گام نخست شناسایی افکار غیر منطقی و ناسازگار است . در این مرحله از بیمار خواسته می شود . افکار غیر منطقی تجربه شده خود را با مصاحبه دقیق و طی یادداشت های روزانه مشخص نماید .

مرحله دوم : تغییر افکار غیرمنطقی و ناسازگار

گام دوم تلاش برای تغییر افکار غیر منطقی است . این مرحله به دو طریق کلاسی با راهنمایی درمانگران و جلسات رفتاری و تمرین خود بیمار در فعالیت های روزانه انجام می شود .

مقالات پیشنهادی: مشاوره آنلاین ازدواج، بهترین مرکز مشاوره ازدواج تهران، مشاوره ازدواج

اصول درمان شناختی

* – شناسایی تفکرات ناسازگار : از فرد بیمار خواسته می شود . گزارش روزانه ای از افکار که پیش از رفتار غیر طبیعی یا پس از آن اتفاق می افتد . را به محض وقوع ثبت نماید .

*- به چالش کشیدن تفکرات ناسازگار : تفکرات ناسازگار بیمار از طریق ارائه اطلاعات دقیق به چالش کشیده می شود . به عنوان مثال از فرد بیمار خواسته می شود . دلیل منطقی برای افکار ناسازگار خود ارائه دهد .

*- شیوه های جایگزین تفکر کردن توسط بیمار مورد تمرین قرار می گیرد.

*- شیوه های جایگزین در آزمایش های رفتاری مورد آزمون قرار می گیرند .

در آخر

شناخت درمانی بر نقش باورها ، نظام های اعتقادی و تفکر در نوع رفتار و احساس بیمار تمرکز دارد . شناخت درمانی شناخت عقاید تحریف شده و تغییر تفکر ناسازگارانه به کمک فنون است .که شامل فنون رفتاری و عاطفی نیز می شود .در این روش شناخت درمانگران در آگاه سازی بیماران نسبت به افکار و باورهای غلط و تغییر آنها از تکنیکهای مختلفی استفاده می‌کنند. تا در مرحله اول افراد بیمار از دگرگونی های شناختی خود آگاه شوند . و در مرحله دوم با کمک شیوه های درمانی نسبت به تغییر تفکر و باورهای غلط که باعث ایجاد اختلال شده تمرکز نمایند .

برای مشاوره توسط روانشناس و مشاور خانواده با ما تماس بگیرید

 

 

 

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این مطلب را به دوستان خود به اشتراک بگذارید

خواننده گرامی

آیا می دانستید بسیاری از مشکلات شخصی و گروهی با کمک گرفتن از مشاوران منخصص به راحتی قابل حل می باشد.

دیر اقدام نکنید

به راحتی با کارشناسان ما در تماس باشید تا شما را برای انتخاب مشاور راهنمایی نمایند.
اینجا کلیک نمایید
لیست محتوا