مشاوره زناشویی و شناسایی بهترین زمان مراجعه به زوج درمانگر

دکتر معصومه بهبودی
دکتر معصومه بهبودی
مرکز مشاوره مهستا با 27سال سابقه کاری دارای سایت drbehboodi.ir با مجوز رسمی سازمان بهزیستی به شماره 717/2696/556 و مجوز از سازمان نظام روانشناسی و مشاوره به شماره 339-م و همچنین پروانه فعالیت به شماره 1305 با مدیریت دکتر معصومه بهبودی و همکاری روانشناسان با سابقه در تمامی تخصص ها است.این مرکز مجهز به تمامی آزمون های روانشناختی (هوش، استعداد، رغبت، خانواده،شخصیت و...) و نورو فیدبک برای کودکان، نوجوانان، بزرگسالان و میانسالان می باشد و آماده همکاری در تمامی زمینه های خدمات روانشناختی با تمام شرکت ها وسازمانها و بانک ها است. رزومه دکتر معصومه بهبودی دکتر معصومه بهبودی مدیریت مرکز دارای پروانه اشتغال از سازمان نظام روانشناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران به شماره 1305 ، مجوز مرکز مشاوره از بهزیستی استان تهران و مجوز مثبت زندگی از بهزیستی استان تهران، متخصص مشاوره خانواده، استادیار و مدیرگروه مشاوره دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن (سال های 92 الی 94)، دارای تجربه و تخصص در روان‌درمانی کودک نوجوان و بزرگسال ،متخصص خانواده درمانی.

تصمیم‌گیری برای مراجعه به مشاوره زناشویی را می‌ شود مثل یک قدم خیلی مهم در نظر گرفت. این نیازمند پذیرفتن کم و کاستی ‌های شریک شما است، که اکثر اوقات انجام این کار سخت و پذیرش آن کمی ترسناک است. به خصوص اگر با این درمان آشنایی ندارید، ممکن است برای شما کمی مبهم و گیج‌کننده باشد چه برسد به اینکه نیازمند تلاش زیادی هم می‌باشد.

اکثرا ایده مراجعه به زوج درمانگر زمانی به ذهن خطور می کند که یکی از طرفین و یا هر دو نفر در مورد اینکه این ممکن است ایده خوبی باشد یا نه فکر کنند، اما همچنان درمورد چگونگی روند آن و آیا اینکه واقعا برای حل مشکلات کمک کننده هست یا نه شک دارند.

برای کمک به رفع این ابهام، در پایین برخی از مسائل رایج که اغلب با مراجعه به مشاوره زناشویی و زوج درمانی حل می شوند را آورده ایم . فراموش نکنید اکثر درمان‌گران (چه برای زوج‌ها و چه برای افراد) ابتدا مشاوره آزاد را به شما ارائه می‌دهند و به شما اجازه می‌دهند تا درمورد اینکه آیا این مشاوره برای شما مناسب است یا نه تصمیم‌گیری کنید.نگران برقراری ارتباط و پرسیدن سوالات نباشید و هرچه زودتر اقدام کنید.

اگر در روند کار احساس کردید که مشاوره زناشویی و زوج درمانی مناسبِ شما نیست، می‌توانید دیگر ادامه ندهید.

1- از بین رفتن اعتماد بین طرفین

این امر از مهم ترین دلایل نیاز طرفین به زوج درمانی است. شاید این خیانت در قالب رابطه جنسی باشد؛ شاید رابطه نامشروع عاطفی باشد، شاید مجموعه‌ای از دروغ‌ها یا فریب درمورد پول باشد.

در هر صورت بازسازی پایه‌های اعتماد اکثر اوقات به خاطر ایجاد فضایی که در آن هر دو نفر برای بیان نقاط ضعف‌ هایشان آزاد باشند بسیار کمک کننده و سودمند است.

2- بحث ها زیاد شود

آیا تابحال برایتان پیش آمده که احساس کنید ریتم زندگی روزمره شما در حال تغییر است، طوریکه تضاد بیشتری را با همسرتان احساس می‌کنید؟ شاید فقط در قالب بحث های کوچک و بی اهمیت باشد، شاید هم برون‌ریزی‌های شدید و ناخوشایند ناشی از اعمال و رفتار طرفین باشد.

در هر صورت این تغییر و روندِ افزایشی مهم و قابل اهمیت است. شاید این نشان از مشکلی باشد که شما به لحاظ شخصی با آن دست و پنجه نرم می کنید. همچنین این ممکن است شروع مسیری خطرناک باشد برای ورود به یک بحث دائمی. مهم تر از همه اینکه می‌تواند نشان دهنده مشکلات درونی باشد که به صورت ناخودآگاه بدون اینکه خودتان متوجه باشید با آن درگیر هستید.

3- ضعیف شدن رابطه عاطفی

ممکن است مدام احساس درک نشدن یا نادیده گرفته شدن می‌کنید. ممکن است که حس خوبی درباره آنچه که اخیرا به لحاظ عاطفی در رابطه با همسرتان اتفاق می‌افتد نداشته باشید، یا اینکه رفتارهای او طوری باشد که احساس کنید او یک غریبه است.

اکثرا نتایج قابل ملاحظه زوج درمانی، افزایش رابطه عاطفی بین طرفین و بهبود عمده در کیفیت آن است. مشاور ماهر می‌تواند به شما کمک کند تا روزبه‌روز ارتباط، فهم و درک بهتری از یکدیگر داشته باشید.

4- اختلالی وجود دارد اما شما دلیل آن را نمی‌دانید

گاهی اوقات زوج درمانی درست همانند فرد درمانی، نه تنها می‌تواند برای حل مشکلات مفید باشد بلکه به شناسایی آنها نیز کمک می‌کند. فرض کنید بگوییم چیزی در روابط عاطفی شما تغییر کرده است، اما شما نمی‌توانید آن را واقعا توضیح دهید. یا اینکه شما مانند سابق با همسر خود احساس راحتی و آرامش نمی‌کنید، اما دلیل آن را نمی دانید. اینها معمولا نشانه‌هایی از تعاملات ناسالم و ناکارآمد هستند. این به این معنا نیست که شخص مقصر است، بلکه به این معناست که می‌توان خودِ رابطه را بهبود بخشید، و استفاده از زوج درمانی اغلب بهترین راه برای شروع این روند است.

مشاوره زناشویی

5- چیزی هست که دوست دارید شرکیتان بداند، اما قادر نیستید بگویید

گاهی اوقات درمان با کار کردن روی خودتان شروع می‌شود: دفتر مشاوره زناشویی می تواند مکانی امن و آرامش بخش باشد تا شما بتوانید چیزهایی که صحبت کردن درباره آنها برایتان سخت هست را به راحتی مطرح کنید.

زوج درمانگر با حضوری گرم می‌تواند به شما کمک کند تا بر ترس خود برای صحبت کردن با همسرتان غلبه کنید.
گاهی اوقات هم ممکنه هنوز جسارت و یا شرایط مراجعه به مشاور را نداشته باشیم. در این صورت می‌توان از فیلم های آموزشی زیادی که با یک سرچ ساده به ان دست پیدا می‌کنید استفاده کنید.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این مطلب را به دوستان خود به اشتراک بگذارید

خواننده گرامی

آیا می دانستید بسیاری از مشکلات شخصی و گروهی با کمک گرفتن از مشاوران منخصص به راحتی قابل حل می باشد.

دیر اقدام نکنید

به راحتی با کارشناسان ما در تماس باشید تا شما را برای انتخاب مشاور راهنمایی نمایند.
اینجا کلیک نمایید
لیست محتوا