آمادگی برای ازدواج با مشاوره و تست های تخصصی روانشناسی و شخصیت شناسی

دکتر معصومه بهبودی
دکتر معصومه بهبودی
مرکز مشاوره مهستا با 27سال سابقه کاری دارای سایت drbehboodi.ir با مجوز رسمی سازمان بهزیستی به شماره 717/2696/556 و مجوز از سازمان نظام روانشناسی و مشاوره به شماره 339-م و همچنین پروانه فعالیت به شماره 1305 با مدیریت دکتر معصومه بهبودی و همکاری روانشناسان با سابقه در تمامی تخصص ها است.این مرکز مجهز به تمامی آزمون های روانشناختی (هوش، استعداد، رغبت، خانواده،شخصیت و...) و نورو فیدبک برای کودکان، نوجوانان، بزرگسالان و میانسالان می باشد و آماده همکاری در تمامی زمینه های خدمات روانشناختی با تمام شرکت ها وسازمانها و بانک ها است. رزومه دکتر معصومه بهبودی دکتر معصومه بهبودی مدیریت مرکز دارای پروانه اشتغال از سازمان نظام روانشناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران به شماره 1305 ، مجوز مرکز مشاوره از بهزیستی استان تهران و مجوز مثبت زندگی از بهزیستی استان تهران، متخصص مشاوره خانواده، استادیار و مدیرگروه مشاوره دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن (سال های 92 الی 94)، دارای تجربه و تخصص در روان‌درمانی کودک نوجوان و بزرگسال ،متخصص خانواده درمانی.

آمادگی برای ازدواج با مشاوره و تست های تخصصی روانشناسی و شخصیت شناسی‎

ازدواج در زندگی هر فرد نقطه عطف و یکی از مهم ترین تصمیمات اوست. ازدواج یک شروع است؛ شروع از یک خانواده و تعهد بلند مدتی که به ما فرصت رشد و پرورش صفت از خودگذشتگی و کنار گذاشتن منیت را می دهد. بیش از آنکه پیوندی فیزیکی باشد، پیوندی روحی و احساسی است. این نوع پیوند و یگانگی است که ازدواج را متفاوت می کند، چرا که با فردی که دوست داریم رابطه مان را همیشگی می کنیم و این پیوند دائمی که دلیل آن عشق بوده است به ما آرامش می دهد، اما با وجود تمامی این نکات مثبت، این تصمیم باید زمانی گرفته شود که اطلاعات، دانسته ها و پختگی ما در برابر بزرگی این تصمیم کافی باشد.

تصمیم های کمی مانند ازدواج در زندگی افراد می توانند به دلیل مهم بودنشان سرتاسر عمر آنها را تحت تأثیر قرار دهند. اما متاسفانه اکثر مردم، زمان و هزینه زیادی را صرف یک مراسم عروسی عالی می کنند تا یک ازدواج عالی. ازدواج اغلب موجب ایجاد احساس شادی در همه افراد می شود اما با این وجود، چالش های عمیقی را نیز با خود به همراه دارد که نحوه مدیریت زوجین، ادامه دار بودن رابطه و یا بر هم خوردن آن را تعیین خواهد کرد. باید گفت که برای حفظ یک رابطه، دو نفر نیاز دارند به اینکه باورهای اشتباه و ناکارآمد خود را از ذهنشان بیرون ریخته و افکار بهتری را جایگزین کنند.
قبل از ازدواج قدرت و اختیار در تصمیم گیری بسیار است و می توان از تشکیل ساختار های مشکل زا دوری کرد، ما در انتخاب خانواده ای که در آن به دنیا آمده ایم هیچ گونه اختیاری نداشته ایم اما معمار خانواده آتی خود خواهیم بود. هیچ چیزی در جهان نمی تواند زندگی انسان ها را بهتر و شاداب تر کند مگر افزایش ازدواج های موفق.

آیا تصور می کنید آمادگی ازدواج دارید؟

در این صورت به سوالات زیر جواب دهید:
1- آیا شما و طرف مقابلتان برای شروع یک زندگی مشترک هیجان زده اید، اما نگران تصمیمات و مشکلات آینده هستید؟ و این موضوع برای شما اضطراب ایجاد می کند؟
2- آیا شما و شریک آینده زندگی تان روابط نافرجامی را قبلاً تجربه کردید و حالا نگران هستید دوباره همان مسائل قبلی تکرار شوند؟
3- شما و طرف مقابلتان از صحبت کردن در مورد تصمیمات مهم زندگی مانند: بچه دار شدن، اهداف بلند مدت حرفه ای و یا شخصی پرهیز می کنید؟
4- آیا آرزو دارید ای کاش بتوانید زندگی مشترکتان را با احساسی لبریز از اعتماد و رابطه ای قوی، مستحکم و دائمی شروع کنید؟

دغدغه ها ابهامات هر شخص

مسلماً آماده شدن برای یک زندگی مشترک می تواند موجب حس شور و اشتیاق در شما و شریک زندگیتان شود. اما به این نکته توجه کنید که حتی اگر رابطه شما لبریز از خواستن و عشق نیز باشد، هر یک از طرفین دغدغه ها و ابهامات شخصی خود را دارند که شاید هیچگاه به آنها توجه نکرده باشند و پرهیز از آنها موجب افزایش دغدغه فکریتان می شود و طبیعتا می تواند باعث ایجاد تنش شود. ابهامات و سوالاتی مانند: اگر بعد از گذشت مدتی مثل سابق نباشیم چه؟ بعداً او از دید من بهترین نباشد چه ؟ اگر دیگر برای یکدیگر الهام بخش نباشیم چه؟ اگر همه چیز خیلی عوض بشود چه؟
جدا از تک تک این مسائل، تصمیم برای ازدواج تصمیمی سرشار از مسئولیت پذیری و دغدغه فکری است. فکر کردن به برنامه ریزی جشن عروسی، برنامه ریزی خانواگی، آماده سازی و تأمین مسائل مالی مسلماً استرس ایجاد می کنند. تحمل این استرس، می تواند باعث از بین رفتن اولویت ها در رابطه افراد شود و سردی یا فاصله بین آنها ایجاد کند. شاید حتی مراجع و شریک زندگی آینده اش فکر کنند که واقعا برای یکدیگر ساخته شده اید اما نگران حفظ آن بعد از ازدواج هستند.

مشورت با مشاور برای حل مسائل مطرح شده

مشاوره ازدواج می تواند افراد را راهنمایی کند تا انتخاب درستی داشته باشند مشاوران و روانشناسان در مراکز مشاوره ازدواج علاوه بر اینکه بر مسائل و مشکلات زندگی مشترک تسلط دارند، می توانند ویژگی های شخصیتی و اختلال های روان شناختی ای را تشخیص دهند که از چشم افراد غیر متخصص پنهان می مانند. این نوع مشاوره توسط متخصصانی که در این زمینه به تحصیل پرداخته اند ارائه می شود. طبق تحقیقات، تنها چیزی که می تواند بطور قابل ملاحظه ای احتمال طلاق را تا 50 % کاهش دهد، مشاوره قبل از ازدواج است.

آمادگی برای ازدواج با مشاوره و تست های تخصصی روانشناسی و شخصیت شناسی

اغلب وقتی آن فرد خاص را برای ازدواج پیدا می کنیم، ممکن است اطلاعات زیادی از دید دیگران به ذهنمان حمله ور شوند، دوستان شما و خانواده تان در مورد شریک زندگی آینده شما و اینکه چه فکری راجع به او می کنند نظر خواهند داد و راهکارها و باید و نباید های بسیاری را به شما می گویند. اما توجه داشته باشید، بهترین فردی که می تواند در مورد ازدواج به شما راهنمایی بدهد یک فرد حرفه ای است که تخصص و آموزش مرتبط با این زمینه را پشت سر گذاشته است.

یک روانشناس ازدواج می تواند به شما کمک کند تا سوالات سختی را بپرسید که تا قبل از آمدن به مرکز مشاوره جسارت پرسیدن و یا روبرو شدن با آن را نداشته اید. یک مشاور قبل ازدواج خوب فردی است که با کمک او احساسی ترین تصمیم زندگیتان را آگاهانه می گیرید.
مشاوره قبل از ازدواج، یکی از انواع مشاوره و درمان است که به زوجین کمک می کند تا آمادگی لازم برای ازدواج را کسب کنند، که معمولا توسط مشاوران ازدواج و خانواده صورت میگیرد. مشاوره قبل از ازدواج استاندارد های لازم برای ازدواج دو نفر از جمله تطابق ها و ویژگی های سنتی، فرهنگی، تحصیلی، اقتصادی، قومی ومذهبی ارائه می دهد. با این نوع مشاوره می توانید از این موضوع که شما و شریک زندگیتان رابطه ای سالم و پایدار را با یکدیگر دارید مطمئن شوید و به شما شانس بیشتری برای یک رابطه قدرتمند و راضی کننده داده می شود.

خدمات مراکز مشاوره

خدمات مراکز مشاوره ازدواج در شناسایی و تشخیص ضعف هایی که ممکن است آینده ازدواج شما را دچار مشکل کند، کمک کننده خواهد بود.
مسائلی که در مشاوره قبل ازدواج راجع به آنها صحبت می شود شامل این موارد هستند: امور مالی، ارتباطات، ارزشها و عقاید، نقش ها، عاطفه و محبت، رابطه جنسی، میل به بچه دار شدن و تربیت کودک، ارتباطات خانوادگی، تصمیم گیری، روش ها و فنون مقابله با خشم، گذراندن اوقات فراغت، اوقات با هم بودن، اهداف شغلی و حرفه ای، مکان زندگی و موارد دیگری که در جلسات مشاوره قبل از ازدواج بررسی می شوند شامل آرزو ها، تمایلات، توقعات، خط قرمز ها و… است.
مشاوره پیش از ازدواج نه تنها می تواند در مسائلی که قبل از ازدواج پیش می آید راهگشا باشد، بلکه به شما در چگونگی مدیریت چالشهایی که بعد از ازدواج ظهور خواهند کرد، کمک می کند.

مشاوره قبل ازدواج مشاور

در مشاوره قبل ازدواج مشاور روانشناس ازدواج طی جلساتی به صورت انفرادی و زوجی، به هر دو نفر مشاوره می دهد، از آزمون های معتبری به صورت کتبی استفاده می شود که تحلیل دقیق آن ها، احتمال موفق بودن ازدواج را بررسی می کنند. این آزمون های روانشناختی به منظور شناخت زیر ساخت های شخصیتی طرفین به کار می روند. هدف اساسی مشاوره پیش ازدواج این هست که هر گونه تعارض و اختلاف احتمالی و بالقوه ای که می تواند در رابطه مشکل ساز باشد تشخیص داده شود، قبل از آنکه به موضوعی اساسی تبدیل بشود.

روانشناس مشاور قبل ازدواج کمک می کند تا زوجین یک رابطه سالم را از ابتدا پایه گذاری کنند.
با تبادل نظر و بحث کردن در مورد تفاوت ها و انتظاراتتان به همراه یک روانشناس مشاور ازدواج، شما و شریک زندگیتان می توانید یکدیگر را بهتر درک و حمایت کنید.

نیاز به مشاوره ازدواج امری بدیهی است

تمامی زوج ها فراز و فرودهای بسیاری را در روابطشان تجربه می کنند، بخصوص قبل از شروع زندگی مشترک که اولین ها و مهم ترین اختلافات نمود پیدا می کنند. برنامه ریزی و تدارک مراسم عروسی ، پیوستن دو خانواده جدید به یکدیگر؛ انتظارات و فشاری که از طرف خانواده ها به زوج ها وارد می شود، انتظاراتی مانند اینکه به عنوان یک زوج در حال ازدواج همیشه باید شاد و خندان به نظر بیایند و … که میتواند نگران کننده باشند. اما زمانی که این انتظارات و نگرانی ها دیده نشوند، زوجین ممکن است به خودشان شک کنند که شاید آنگونه که فکر می کردند برای یکدیگر مناسب نیستند.
اما خبر خوب این هست که با کمک یک مشاور روانشناس قبل ازدواج خوب ، آگاه و متخصص، شما و شریک زندگی آینده تان می توانید به درک عمیق تری از رابطه تان برسید، و برای یک ازدواج عاشقانه برنامه ریزی کنید.

فواید مشاوره قبل از ازدواج

1. تشخیص و رشد نقاط قوت زوجین
2. بررسی ویژگی های شخصیتی زوجین
3. تقویت مهارت های ارتباطی زوجین
4. حل تعارضات و مشکلات و کاهش استرس زوجین
5. بررسی گذشته و تاریخچه خانوادگی هر یک از زوجین
6. بررسی مسائل مالی زوجین
7. بیان اهداف شخصی، زوجی و خانوادگی هریک از زوجین

دلایل مشاوره پیش از ازدواج

1- دست یافتن به دید جمعی به جای دید فردی

یک درمانگر می تواند به شما کمک کند تا از تفکر فرد گرایانه به تفکر جمع گرا برسید به نوعی متوجه نیاز ها و احساسات دیگران بخصوص پارتنر خود شوید و به آنها اعتبار و ارزش دهید. هر یک از ما در درونمان خودخواهی هایی داریم که می تواند مانع از تصمیم گیری برای ازدواج شود، اما یک روانشناس ازدواج خوب می تواند به شما و شریک زندگیتان کمک کند تا نسبت به عواطف، احساسات و نیازهای یکدیگر حساس باشید.

2- آیا تصور شما این است که برای یکدیگر مناسب هستید؟

یک مشاور ازدواج عالی و دانا می تواند کمک کننده باشد در این تصمیم که آیا این رابطه برای هر دو شما مناسب هست؟ یا اینکه به خاطر عشق چشم هایتان را روی خیلی از مسائل بسته اید؟

3- آیا شما در حال زندگی می کنید یا درگذشته خود گیر کرده اید؟

می دانیم که هیچ کس عالی و بدون نقص نیست، اما این را هم می دانیم که خیلی از افراد ممکن است با گذشته خود درگیر باشند. گذشته ایی که برای اکنون نیست اما حال ما را درگیر کرده است و می تواند بر روابط ما بسیار موثر باشد.
در مراکز مشاوره ازدواج ، یک مشاور ازدواج خوب می تواند به زوجین کمک کند تا یاد بگیرند در مورد یک رابطه سالم و راه های یک ازدواج موفق و حرکت به سمت یک رابطه عاشقانه طولانی مدت قدم بردارند. نکته ای که توجه به آن حائز اهیمت است این موضوع است که ارتباطات نقش اساسی در زندگی زناشویی دارد و عدم برقراری رابطه موثر یک شکایت متداول زوج هایی است که در جلسات مشاوره ازدواج شرکت می کنند.

چالشهای اساسی مشاوره قبل از ازدواج

1- چرا بایستی مشاوره قبل ازدواج برویم؟

آیا این مشاوره برای زوج هایی هست که با یکدیگر دچار مشکل هستند؟
باید گفت که زوج درمانی برای همه مفید است، نه تنها زوج هایی که در رابطه دچار مشکل شده اند. متاسفانه تحقیقات نشان می دهد زوج ها بطور متوسط 6 سال با مسائل و مشکلاتشان دست به گریبان هستند تا به زوج درمانگر مراجعه کنند.

حتی اگر شما و طرف مقابلتان در رابطه تان با مشکل اصلی و اساسی درگیر نیستید، مشاوره روانشناسی قبل ازدواج می تواند برای افزایش صمیمیت و ارتباطات بهترتان یک راهکار بسیار موثر باشد.

2- هزینه مشاوره ازدواج چگونه و زمان آن چه مدت است؟

مشاوره ازدواج نیاز به تعهد زمانی دارد و زوجین باید برای آن وقت بگذارند اما مشاوره روانشناسی پیش از ازدواج اغلب یک مشاوره طولانی مدت نیست، البته که اگر شما و طرف مقابلتان علاقه مند هستید تا عمیق تر و دقیقتر به مسائل بپردازید، می توانید جلسات بیشتری را با مشاورتان بگذارنید و این تصمیم کاملا به شما بستگی دارد.
پرداخت هزینه مشاوره ازدواج یک سرمایه گذاری گرانبها و ارزشمند برای آینده ازدواج شما و به طور کلی برای سلامت و حال خوب شما است.

شایان ذکر است نه تنها جلسات مشاوره ای که برای شما برگزار می شود موجب تقویت روابط شما می شود، بلکه موجب حس قدرت و اعتماد در شما و شریک آینده تان در دنبال کردن اهداف مورد نظرتان خواهد شد.

3- وحشت از چیزهایی که نمیدانید و اتفاقات

مشاوره روانشناسی ازدواج ممکن است با چالش های فراوانی روبرو باشد، برای مثال زوج ها ممکن است ابتدا از رفتن به مراکز مشاوره قبل ازدواج پرهیز کنند و نتوانند ترس و اضطرابی که به دلیل بیان مسائل ناگفته قرار است ایجاد شود را تحمل کنند، بدیهی است که مطمئنا قرار است موضوعات سخت و مهمی در جلسات مشاوره مطرح بشود. بسیاری از اوقات زوجین برای اولین بار عقاید شخصی، باورها و ایده هایشان در مورد مسائل را بیان می کنند. گاهی با کمک روانشناس ازدواج این مسائل حل می شود و تصمیم به ازدواج گرفته می شود. گاهی این تصمیم گرفته می شود که این دو زوج مناسب یکدیگر نیستند.

4- ترس از جریحه دار شدن احساسات

یک روانشناس خوب با ایجاد محیطی امن این حس را به مراجعین میدهد که به دور از قضاوت، در مورد عقایدشان صحبت کنند. اما بیان افکار و احساسات گاهی می تواند موجب جریحه دار کردن احساسات و ایجاد یک تعارض در رابطه شود. صداقت در بیان انتظاراتتان، نگرانی و شک هایتان و اهداف آینده تان شاید موجب تعارضی کوتاه مدت شود. اما بسیاری از زوجین می توانند از این مسیر عبور کنند و با کمک بهترین مشاور ازدواج رابطه شان را قوی تر و دائمی کنند.

5- مشاوره پیش از ازدواج به چه کسانی توصیه می شود؟

مشاوره ازدواج تخصصی با سنجش و شناخت تفاوت های زیر بنایی شخصیت هر دو طرف، نظر زوج ها را نسبت به این تفاوت ها جلب می کند، هم چنین مشاوره روانشناسی خوب باعث شناخت فرد نسبت به خودش می شود که به تصمیم گیری های حال و آینده ی او بسیار کمک می کند.

به این نکته نیز توجه کنید که شما با عقاید، ارزشها، تاریخ و گذشته منحصر به فرد خودتان وارد یک رابطه می شوید. که می تواند همیشه با شریک زندگی و شریک عاطفی تان هماهنگ نباشد.

توجه به ارزشهای خانوادگی و مذاهب

آمادگی برای ازدواج با مشاوره و تست های تخصصی روانشناسی و شخصیت شناسی

ارزشهای خانوادگی، مذاهب و باورها دارای طیف گسترده ای هستند که این تفاوت ها و عدم توجه به آن ها میتواند مشکل ساز شود. برای مثال: خیلی از افراد با این باور ازدواج می کنند که ازدواج راهگشا و حلال خیلی از مسائل مثل مسائل مالی، احساسی، جنسی، اجتماعی و.. است.

یادگیری مهارت های ارتباطی صحیح

یکی از مهم ترین مزایا مشاوره ازدواج این است که زوجین مهارت های ارتباطی صحیح را یاد می گیرند و می سازند. تنها به این دلیل که شما در رابطه ای هستید به این معنی نیست که شما به صورت موثر ارتباط برقرار می کنید. شاید با گذشت زمان متوجه مسائلی که موجب بحث در رابطه با شریک عاطفیتان می شود شده باشید. اما به عنوان دو زوجی که ازدواج کرده اند نمی توانید از اینگونه بحث ها شانه خالی کنید و باید برای حل آنها قدمی بردارید.

آمادگی برای ازدواج با مشاوره و تست های تخصصی روانشناسی و شخصیت شناسی
هدف روانشناس مشاور ازدواج تحکیم پایه های زندگی زوجین است. شناخت کافی زوجین از یکدیگر، به دست آوردن اطلاعات ضروری در مورد ویژگی های روانشناختی زن و مرد، چگونگی رفتار صحیح آن ها با یکدیگر و جلوگیری از بروز اختلاف نظر ها و عمیق شدن آن از اهداف مشاوره ازدواج خوب هستند .

این نوع مشاوره به زوجین کمک می کند تا توانایی هایشان در برقرای ارتباط ،تنظیم و ایجاد انتظارات واقع بینانه از ازدواج و رشد مهارت های حل مسئله را بهبود ببخشند. همچین این نوع مشاوره به افراد کمک می کند تا دید مثبتی در مورد داشتن یک همراه در شرایط دشوار زندگی، زمانی که خیلی باب میل نیست پیدا کنند. مشاورین روانشناسی با شما هم قدم خواهند شد در طول این مسیر و در هموارتر شدن آن شما را یاری خواهند کرد.

شاخص های انتخاب یک مشاور ازدواج خوب

برای انتخاب مناسب و درست یک مشاور ازدواج که برای شخص شما بهترین روانشناس ازدواج باشد. بهتر است که به ملاک های زیر توجه کنید : تحصیلات، تجربه، انتظاراتی که می توانیم از جلسات مشاوره ازدواج داشته باشیم و برنامه مورد نظر مشاوران روانشناسی ازدواج.

آیا مشاوره ازدواج همان مشاوره مذهبی است؟

بسیاری از گروه های مذهبی و ادیان، مشاوره قبل از ازدواج را توصیه می کنند. مشاوره، درمان و روشی که در مرکز مشاوره ازدواج انتخاب نو ارائه می شود، با در نظر گرفتن اعتقادات مراجعین تنظیم می شود. در صورت لزوم می تواند با رویکرد مذهبی باشد و روانشناسان به عقاید شخصی افراد احترام می گذارند. همین اعتقادات و ارزشهای شخصی مراجعین و پارتنرشان جهت، مسیر و تمرکز جلسه را تعیین می کند.

انتظاراتی که می توان از جلسات مشاوره ازدواج داشت :

1- جلسات انفرادی یا با حضور زوجین

مشاوره های پیش از ازدواج یک مشاور درمانگر با درمانگر دیگر متفاوت است و کاملا بستگی به تشخیص روانشناس ازدواج شما دارد. جلسات انفرادی به مشاور ازدواج این امکان را می دهد تا بصورت خاص هر گونه نقطه ضعف، قدرت و نگرانی در رابطه را تشخیص دهد.

عموما اگر جلسات اولیه به صورت انفردای باشد. به هر یک از زوجین کمک می شود تا با دید واقع گرایانه و راحت تری در مورد خواسته ها و عقایدشان صحبت کنند.در این جلسات علاوه بر آن میزان تطابق طرفین برای هر مشکلی که ممکن است در ازدواج پیش بیاید بررسی می شود.

بعد از اولین جلسه، شما و مشاور روانشناس در مورد جلسات بعدی خود تصمیم خواهید گرفت. اما عموما جلسات هفته ای یکبار است. برخی مسائل ممکن است در یک جلسه حل شوند در حالی که برخی دیگر ممکن است چند جلسه طول بکشند.

2- راهکارهایی برای حل مسائل

در جلسات ممکن است که زوجین، در مورد نگرانی هایشان صحبت کنند. روانشناس مشاور خوب با بررسی های صورت گرفته یک برنامه عملی در اختیار زوجین قرار می دهد. با راهکارهایی که به شما داده می شود این جسارت را پیدا خواهید کرد که به مقابله با مشکلات و تعارضات آینده به پا خیزید. درمانگر می تواند با راهکارهای عملی مثل چگونگی ابراز همدلی و همراهی به زوجین کمک کند. تا حس همبستگی خود را حفظ و در شرایط دشوار کنار یکدیگر باشند.

3- آغاز یک رابطه مثبت و دلگرم کننده

شرکت در جلسات مشاوره پیش از ازدواج می تواند شروع مثبت یک رابطه متعهدانه مانند ازدواج باشد. یک مشاور ازدواج خوب، به زوجین کمک می کند. تا نقاط قوت یا موانع احتمالی که ممکن است در ازدواج با آنها روبه رو شوند را تشخیص دهند.

در طول جلسات مشاوره این فرصت را خواهید داشت تا در اتاقی امن، صادقانه خود را ابراز کنید. درگیر فعالیتی آموزشی و درون نگرانه شوید.
.این موارد درصورتی که نادیده گرفته شوند آسیب های غیر قابل جبرانی بر جای می گذارند. این آسیب ها به سختی قابل بازگشت هستند. به یاد داشته باشید آمادگی برای این امر فراتر از برنامه ریزی و برپایی جشن و مراسم عروسی است. پس لطفا برای ساخت یک رابطه سالم و اساسی زمان و هزینه کنار بگذارید.
بدیهی است در ادامه و در صورت لزوم مشاوره بعد از ازدواج و مشاوره خانواده برای بهبود کیفیت زندگی و روابط زناشویی نیاز است.
منبع:
https://www.entekhabeno.com/family-counseling/marriage-counseling

 

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این مطلب را به دوستان خود به اشتراک بگذارید

خواننده گرامی

آیا می دانستید بسیاری از مشکلات شخصی و گروهی با کمک گرفتن از مشاوران منخصص به راحتی قابل حل می باشد.

دیر اقدام نکنید

به راحتی با کارشناسان ما در تماس باشید تا شما را برای انتخاب مشاور راهنمایی نمایند.
اینجا کلیک نمایید
لیست محتوا