تطهیر و انواع آن در طب سنتی

مهری (مژده) مهدوی
مهری (مژده) مهدوی
کارشناسی مطالعات خانواده دانشگاه الزهرا کاردانی گریم تائتر و سینما از آکادمی هنر دانشجوی ارشد مشاوره خانواده دانشگاه رودهن

مقدمه

 اعتقاد طب سنتی بر این است که تمامی کارهای ما مثل غذا خوردن، حمام رفتن و آب خوردن و… در مقام انسان آداب خاصی دارد که رعایت شدنش موجب سلامتی می شود، این نگاه دقیق به ریزترین جزئیات و تفاوت ها باعث پیدایش انواع تقسیم بندی ها در هر مریضی، درمان، آداب و کار می شود.

 در این مقاله انواع تطهیر و پاک سازی در بدن را بررسی می کنیم.

 • تطهیر معدی
 • تطهیر خونی
 • تطهیر جنسی
 • تطهیر روانی

تطهیر معدی:

چند راهکار ساده برای تطعیر معدی:

 • (خوردن دو وعده غذا در روز) آرام و جویده خوردن هر لقمه، آب نخوردن بین غذا و تا حد امکان یک ساعت بعد غذا، از نظر تعداد وعده ها داشتن یک صبحانه ی کامل، ترک وعده ی ناهار و به صورت کاملاً ضروری داشتن وعده ی شام است قبل از ساعت شش عصر و خوردن غذاهایی با طبع گرم مثل خرما زیرا شب طبع سرد و تر دارد و خوردن غذاهای سرد مثل مرغ یا ماست باعث غلبه سودا و بلغم می شود، علت بسیاری از مسائل جسمی و روانی ما ریشه در تغذیه غلط ما مخصوصاً در شب ها دارد مثل فکر و خیال زیاد، سخت خوابیدن و بیدار شدن، پرخاشگری، خستگی دائم، کم شدن حافظه و تمرکز که هم زندگی فردی خودمان و هم اطرافیانمان را تحت تأثیر قرار می دهد.
 • ابتدا و انتهای هر وعده غذا نمک خورده شود: نمک ضد عفونی کننده و تحریک کننده ی ترشح بذاق است، بذاق دهان دارای خواص اعجاب انگیزی است به اندازه ای این ماده خاصیت هضم کنندگی دارد که اگر گندم جویده شده در دهان را روی دمل بگذارید سر باز می کند اما اگر گندم در آب خیس بخورد و روی دمل گذاشته شود هیج تاثیری ایجاد نمی کند.
 • پرهیز از خوردن چند نوع غذا یا چند نوع میوه با هم چون باعث فساد در معده می شود، درست ترین روش خوراک این است که مثلاً امروز دو عدد سیب بخورید فردا گلابی بخورید، چون مراحل هضم معدوی و آنزیم های مختلفی که برای هضم مواد غذایی مختلف لازم است به معده و کبد فشار می آورد. اگر خوردن غذاهای نامناسب ادامه پیدا کند باعث سرد شدن معده و ایجاد مادر تمامی بیماری ها یعنی یبوست می شود. (لازم به ذکر است تعریف مزاج سالم در طب سنتی داشتن 2 الی 3 بار دفع مدفوع در شبانه روز است).
 • نخوردن میان وعده: زیرا ریزه خوری باعث می شود معده دائم در حال کار کردن باشد و به مرور هضم ضعیف و بد داشته باشد.
 • روزه گرفتن: فرصت زیادی به معده برای استراحت می دهد.
 • پیاده روی: باعث می شود اخلاط در بدن رسوب نکند که این مسئله عامل بسیار مهمی در جلوگیری از پیری زودرس است مخصوصاً اگر روی سطح ناهموار باشد. (یکی از راه های علاج سردرد های طولانی سودایی که یکی از شایع ترین نوع سردرد های فعلیست این نوع پیاده روی است.)
 • بوییدن عطر های طبیعی: مثل گل نرگس و گلاب که به خاطر گرم نگه داشتن مغز باعث شادی، صبر، افزایش حافظه و هوشیاری می شود. (همین کار ساده برای جلوگیری از آلزایمر بسیار کارآمد است).
 • روغن مالی: روغن در معده، استخوان و هر عضو دیگری از طریق جذب پوستی به مرور تا عمق آن نفوذ می کند ولی برای تجویز به هر فرد نیاز به در نظر گرفتن شرایط کلی بدن او می باشد.
 • بهترین زمان جذب غذا و دارو شب هنگام است برای همین خوردن شام بسیار توصیه شده است، زمان استفاده اکثر کرم ها و ماسک های زیبایی در شب است زیرا زمانی برای آرامش و بازسازی بدن در اندام های مختلف از جمله پوست است.

در مقاله های بعدی انواع دیگر تطهیر و پاک سازی گفته خواهد شد.

 

 

 

 

 

 

به امید ایرانی سالم و جهانی سالم که تک تک ما سازنده ی آن هستیم.

سلامت

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این مطلب را به دوستان خود به اشتراک بگذارید

خواننده گرامی

آیا می دانستید بسیاری از مشکلات شخصی و گروهی با کمک گرفتن از مشاوران منخصص به راحتی قابل حل می باشد.

دیر اقدام نکنید

به راحتی با کارشناسان ما در تماس باشید تا شما را برای انتخاب مشاور راهنمایی نمایند.
اینجا کلیک نمایید
لیست محتوا