پرخاشگری کودکان

دکتر سمانه نیک خواه
دکتر سمانه نیک خواه

با انداختن،پرت کردن، کوبیدن وسیله ها توسط کودکان چه کنیم؟

کودکی که وسایل را پرت می کند و می کوبد یا می‌اندازند، نمیتوان این موضوع را در دسته پرخاشگری کودکان قرار داد. و فقط یک کار طبیعی را انجام می‌دهد. او دنیایش را کاوش می کند و در مورد علت و معلول ها مطالبی یاد می‌گیرد و در عین حال، حس خود را نسبت به خودش بیان می‌کند. در حدود ۶ ماهگی، اکثر کودکان شروع به مهارت یافتن در حرکات دست و تجربه کردن می‌کنند. آنها می‌خواهند بدانند، وقتی این کار را کردم چه اتفاقی می‌افتد؟ کودکان وقت زیادی صرف می کنند تا این مهارت های ساده را تمرین کنند. اگر شما به پرت کردن، کوبیدن و انداختن قاطعانه واکنش نشان ندهید، احتمال زیادی دارد که این فعالیت‌ها به عنوان ابزار هایی جهت جلب توجه به کار برده شوند.

به خاطر داشته باشید کودک سعی نمی کند شما را آزار دهد، حتی اگر به نظر برسد می‌خواهد این کار را بکند. کودک فقط قصد بازی و تفریح  دارد.

 

 

 

پرخاشگری کودکان و رفتار مناسب با آنها

 

برخورد با انداختن

انداختن وسایل به عنوان یک تجربه و آزمایش شروع می شود، فقط برای اینکه ببینید چه اتفاقی می‌افتد. کودکی، شیشه اش را روی زمین می اندازد، گریه میکند تا شما آن را بردارید و سپس خیلی زود این به یک بازی تبدیل می شود. در ابتدا بگویید که این کار برای چیست (یک رفتار برای آموختن). اما توجه زیادی به آن نکنید، در غیر اینصورت شما رفتار او را تقویت خواهید کرد و این در حالی است که او فکر می کند این یک بازی فوق‌العاده است و شما به شدت عصبی خواهید شد. اگر کودکتان به طور مدام اشیا را انداخت این روش‌ها را امتحان کنید:

  • شیء انداخته شده را بردارید و دوباره به او بدهید. گاهی فقط می‌خواهد در نگه داشتن وسیله ها مهارت کسب کند و هنوز کاملاً نتوانسته این کار را انجام دهد. اما وقتی در نگه داشتن وسیله اش مهارت کسب کرد، انداختن را می‌آموزد!
  • آن را نادیده بگیرید. وقتی انداختن به یک بازی تبدیل می‌شود و شما از آن خسته می شوید یک یابنده و بازگرداننده نشوید. بگذارید آن وسیله روی زمین بماند و حواس او را به چیز دیگری مشغول کنید.
  • در مورد بچه های کمی بزرگتر، شیء را بازگردانید، ولی بگویید: “اگر دوباره بندازیش، برای مدت مال من می شود.” سپس وقتی آن را روی زمین انداخت، برای چند دقیقه پیش خود نگه دارید. این روش پشت میز شام خوب عمل می‌کند، وقتی اسباب بازی ها و عروسک ها به طور مستمر از صندلی غذاخوری بچه به زمین می افتند.

 

 

برخورد با پرت کردن

اگرچه این نیز شکلی از تجربه و کسب مهارت است، اما رفتاری نیست که بتوانید نادیده بگیرید، این موضوع میتواند پرخاشگری کودکان باشد چون خطرناک است.

  • محکم باشید. وقتی کودک شما چیزی را پرت کرد (هر چی که باشد کوچک یا بزرگ) با صدای بلند و واضح بگوید: “نه! پرت نکن”
  • نگه داشتن وسیله. اگر او بر این کار اصرار کرد، شیء پرت شده را بردارید و به او بگویید می‌خواهید آن را برای مدتی نزد خودتان نگه دارید. اگر دوباره این عمل را انجام داد، برای تمام روز آن را نگه دارید.
  • از جبران استفاده کنید. از او بخواهید کاری را که انجام داده را جبران کند. برای مثال، اگر سنگ پرت کرده، او را مجبور کنید تا دو برابر سنگ‌هایی که پرت کرده را جمع کند. (در صورت لزوم دستانش را بگیرید و در جبران کردن آنچه انجام داده به او کمک کنید.) جبران می تواند عذرخواهی از شخص صدمه دیده یا به خاطر وسیله شکسته شده باشد.

 

 

با انداختن،پرت کردن، کوبیدن وسیله ها توسط کودکان چه کنیم؟

 

برخورد با کوبیدن

بچه های کوچک عاشق سر و صدا ایجاد کردن هستند و اشیاء را صرفا به خاطر لذت بردن از آن می‌کوبند. این خوب است، اما اغلب اعصاب والدین را به هم می‌ریزد. در این مورد شما باید منع کننده و در عین حال مبتکر باشید.

  • اشیایی فراهم کنید. اسباب بازی هایی به او بدهید که برای کوبیدن روی آنها طراحی شده اند (مثل طبل ها و میز کار). به او یک قاشق چوبی، یک ظرف قدیمی یا یک چکش پلاستیکی و یک شیء بدهید. وسایل پلاستیکی یا چرمی برای گوش های شما با اعصابتان قابل تحمل تر هستند. مشخص کنید روی چه چیزی باید بکوبد. “عزیزم! اشکالی ندارد روی تبلت بکوبی، اما نباید با قاشقت روی میز بکوبی.”
  • شرایطی مقرر کنید. یادتان باشد که کودک می داند چه وقت بکوبد و چه وقت نبود نکوبد. کوبیدن ممکن است در منزل خوب باشد، اما در رستوران یا خانه پدربزرگ خوب نیست. بعضی از والدین در حالی که شام آماده می‌کنند به کودکشان قابلمه و ماهیتابه می دهند تا روی آن بکوبند. به این ترتیب هر کودکی خوشحال است و در آشپزخانه کاری برای انجام دادن دارد.
  • از پیامدها استفاده کنید. اگر کوبیدن شما را به شدت آزار می دهد و می خواهید آن را متوقف کنید وسیله ای در حال کوبیده شدن را بگیرید و برای چند لحظه دور نگه دارید. و با خلاقیت خود وسیله بازی دیگری در اختیار کودک قرار دهید.

 

دكتر سمانه نيكخواه

منابع:

منابع: چگونه با كودكمان رفتار كنيم؟ نويسنده: دكتر گاربر. مترجم: بهرام صادقي

راهنماي كامل والدين. نويسنده: دكتر گلداستين وجنت گالانت. مترجم: دكتر مينا اخباري آزاد

مطالعه بیشتر بحث پرخاشگری کودکان

childmind.org

verywellfamily.com

child-encyclopedia.com/aggression

 

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این مطلب را به دوستان خود به اشتراک بگذارید

خواننده گرامی

آیا می دانستید بسیاری از مشکلات شخصی و گروهی با کمک گرفتن از مشاوران منخصص به راحتی قابل حل می باشد.

دیر اقدام نکنید

به راحتی با کارشناسان ما در تماس باشید تا شما را برای انتخاب مشاور راهنمایی نمایند.
اینجا کلیک نمایید
لیست محتوا