مشاوره

مشاوره
admin
admin

مشکلات و گرفتاری های محیطی ، شخصیتی  ، انواع استرس ها ، عدم شناخت  عواطف درونی  ، نحوه  برقراری ارتباط  با دیگران،  قرار گیری در دوراهی ها ، نگرانی در تصمیم گیری های صحیح ،  نگرانی های عاطفی ، ازدواج ،  انتخاب شغل ، انتخاب رشته تحصیلی  و ….از مشکلات بسیاری از افراد می باشد  .

که بیان آنها و دریافت راه کار مناسب  ؛   نیازمند گفتگو با  فردی قابل اعتماد و متخصص می باشد .

مشاوره به عنوان یک رابطه یا خدمات درمانی  ؛  بهترین ،  تخصصی ترین و امن ترین  راه کار  برای بیان مشکلات ، انتخاب و  تصمیم گیری های  صحیح جهت بهبود مسائل و مشکلات به شمار می آید  . که با ارائه پیشنهادهایی صحیح در بهبود مسائل زندگی از بزرگ شدن و پیچیده شدن مشکلات جلوگیری کرده و به بهبودو بالا رفتن  کیفیت زندگی ها  کمک می کند .

تعریف مشاوره

در تعریف مشاوره .می توان گفت مشاوره فرایندی بین مراجع و مشاور برای بررسی و حل مشکلات است .  مشاوره رابطه ای  بر اساس اعتماد و امنیت  است . که از طریق آن مراجع و مشاور طی جلسه ای  اختصاصی برای بررسی  و تحلیل  مشکلات مراجع  مانند : انواع  استرس ها ، نحوه برقراری ارتباط  با دیگران ، شناخت عواطف و احساسات درونی، نگرانی های شغلی ، تحصیلی عاطفی  و موارد بسیار دیگر ؛  با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند . که در این صورت مراجع با بیان دقیق مشکل ؛  با یاری مشاور به بررسی و تحلیل مشکلاتش می پردازد .

و در تعامل با مشاور به  راه کار صحیح جهت بهبود مشکل دسترسی پیدا می کند   .

به عبارتی دیگر می توان گفت :  در واقع کاری که مشاور انجام می دهد .  برقراری جلساتی برای صحبت و گفتگو و کمک به مراجع برای دیدن دقیق تر مسائل و مشکلات از زاویه ای دیگر است .

مشاوره چیست؟

مشاوره یک رابطه درمانی بین مراجع و مشاور است . و برخلاف تصورات غلط ؛  مشاوره شامل مواردی چون  نصیحت کردن ، پند دادن ، قضاوت کردن ، نگاه کردن به مشکلات بر اساس باورهای شخصی  و  …. نیست . بلکه مشاوره رابطه درمانی و  فرایندی  طی یک  جلسه یا جلساتی  تخصصی برای صحبت کردن  و گوش کردن به صحبت ها و مشکلات  مراجعه کننده ؛  تحلیل و بررسی مسائل  و ارائه راهکارهای صحیح جهت  بهبود مشکل مراجعه کننده و تصمصم گیری صحیح  می باشد .

برخلاف تصور غلط دیگر ، درمان در  مشاوره از طریق دارو درمانی انجام نمی شود  . بلکه درمان در مشاوره طی جلسات صحبت و  گفتگو بین مراجع و مشاور  و ارائه راهکارهایی تخصصی  بر اساس فنون علم روان شناسی برای کمک به فرد مراجعه کننده  جهت بهبود مشکل،  انتخاب و تصمیم گیری صحیح  است . که نیازمند همکاری مراجعه  کننده با مشاور  ،  در بیان دقیق مشکل و اجرای  راه کارهای پیشنهادی  مشاور توسط مراجعه کننده در طی مدت زمان درمان  می باشد  .

فواید مشاوره

*- امنیت و اعتماد در جلسات مشاوره

از بارزترین ویژگی های مشاوره امنیت ، اطمینان و  اعتماد  است . که به فرد این امکان را می دهد .  که در امنیت کامل به بیان مشکلات خود  بپردازد.

*- کمک به تصمیم گیرهای صحیح در چالش های زندگی

زمانی که در روند زندگی  با چالش ها  و مسائلی مواجه هستیم .که تصمیم گیری را برای ما سخت کرده است . مشاوره راهکاری مناسب برای انتخاب و تصمیم گیری درست و مناسب و رفع آن چالش  است .

*- بهبود کیفیت زندگی

مشاوره تخصصی فوایدی همچون :  کنترل استرس ، افزایش اعتماد به نفس ، شناخت عواطف درونی ، کشف  استعدادها  ، انتخاب مناسب ، تصمیم گیری صحیح ،  مدیریت زمان ،  مهارت های ارتباطی و …. را به همراه دارد . که در موفقیت های فردی و بهبود کیفیت زندگی نقش بزرگی دارد.

*- پیشگیری از ایجاد مشکلات فردی بزرگ تر

استفاده از مشاوره برای حل مسائل کوچک  باعث تصمیم گیری و انتخاب درست ،  بهبود و رفع مشکل پیش آمده ،  پیشگیری و عدم تبدیل مسائل کوچک به مشکلات بزرگ تر ، پیچیده تر  و اختلالات  روانی می شود .

انواع مشاوره

مشاوره محدوده گسترده ای دارد . که شامل تصمیم گیری در مسائل مختلف زندگی مانند مشاوره پیش از ازدواج ، مشاوره فردی ، مشاوره تحصیلی ، مشاوره خانواده ، مشاوره شغلی ، مشاوره جنسی ، مشاوره ترک اعتیاد ، مشاوره کودک و ..  می باشد . که هر کدام جداگانه طی جلساتی تخصصی با مشاورین متخصص آن به بررسی و تحلیل مشکل و ارائه راهکار صحیح آن مشکل می پردازد.

سخن پایانی

مشاوره محدوده گسترده ای دارد . که تنها شامل راهنمایی جهت جلوگیری از بروز مشکلات نبوده  و با ارائه راهکارهای تخصصی به حل مشکلات و تصمیم گیری های صحیح منجر می شود . بنابراین چنانچه  در روند زندگی عادی  خود  ، تصمیم گیری ها ، مسائل عاطفی ،   نحوه برقراری ارتباط با دیگران ، انتخاب شغل ، انتخاب رشته تحصیلی ،   ازدواج و … دچار تردید و مشکل  هستید . مشاوره به عنوان راه کاری قابل اعتماد  و امن  ؛برای  انتخاب مناسب ، تصمیم گیری صحیح و بالا بردن کیفیت زندگی توصیه می شود  .

مشاوره به عنوان تنها راهکار تخصصی در حل مشکلات و مسائل می تواند ؛  پیش از آن که مسائل  ،  پیچیده و بزرگ شوند .  و حتی منجر به مشکلات بزرگ تر  مانند عدم لذت از زندگی ، عدم توان تصمیم گیری ، پیدایش انواع استرس ها ، افسردگی ، وسواسی  و غیره … شوند . .طی جلسات  گفتگو  و ارائه پیشنهادهای مناسب توسط مشاورین متخصص  در تصمیم گیری صحیح ، رفع مساله  ،  بهبود و بالا رفتن  کیفیت زندگی شما  موثر باشد .

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این مطلب را به دوستان خود به اشتراک بگذارید

خواننده گرامی

آیا می دانستید بسیاری از مشکلات شخصی و گروهی با کمک گرفتن از مشاوران منخصص به راحتی قابل حل می باشد.

دیر اقدام نکنید

به راحتی با کارشناسان ما در تماس باشید تا شما را برای انتخاب مشاور راهنمایی نمایند.
اینجا کلیک نمایید
لیست محتوا