مشاوره شغلی
admin
admin

داشتن یک شغل مناسب و مورد علاقه  آرزوی هر انسان موفقی است . چرا که داشتن شغل مناسب در پیشرفت و موفقیت زندگی و رضایت از زندگی فرد موثر بوده و باعث افزایش اعتماد به نفس و کیفیت زندگی  می شود .

گاهی انتخاب شغل آینده ما  بدون شناخت خود و  مهارت های لازم بر اساس شرایط و جایگاه  اجتماعی آن شغل ،  اتفاق می افتد . که امری بسیار اشتباه است .

به طور مثال غالب خانواده ها در هنگام انتخاب رشته فرزندان ، بدون توجه به استعداد و توانایی آن ها ، فرزندان را به سمت رشته های پزشکی یا مهندسی تشویق می کنند .

همین عدم شناخت از استعداد های خود ، و انتخاب اشتباه ، باعث شکست فرزندان در هنگام تحصیل و یا بعد آن منجر به انتخاب اشتباه شغل و یا انجام کاری بر خلاف میل و علاقه و عدم موفقیت و رضایت در زندگی افراد می شود .

مشاوره شغلی به شما کمک می کند .  با شناخت بهتر خود ، شناخت نقاط قوت و نقاط ضعف خود بر اساس علائق شخصی  در شناسایی شغل و انتخاب شغل مناسب و مورد علاقه خود اقدام کنید .

مشاوره شغلی چیست ؟

مشاوره شغلی نوعی از مشاوره است . که  به فرد کمک می‌ کند . تا بر اساس شناخت استعدادها ، محدودیت ها و نیز امکانات شغلی جامعه بتواند ؛  شغل مناسب خود را پیدا کند .

در واقع مشاورین شغلی با راهنمایی و هدایت افراد برای رسیدن به  شغل مناسب و دستیابی آن ها به اهداف بلند مدت شغلی در کسب موفقیت بیشتر و زندگی شادتر به شما کمک می کنند .

“تالکوت پارسونز  ” از اولین افراد که در زمینه هدایت حرفه ای  فعالیت داشته است . لازمه هدايت حرفه ای یا به عبارتی مشاوره شغلی را پیروی از سه اصل زير می داند:

 • شناخت توانایی‌ها، علایق و مهارت های حرفه ای فرد
 • شناخت شغلی و موقعیت های شغلی
 • ایجاد ارتباط منطقی بین‌ دو اصل یاد شده

مشاوره شغلی در چه مواقعی لازم است؟

می توان گفت مشاوره شغلی در شرایط زیر لازم است .

در مواقعی که نیازمند انتخاب رشته تحصیلی دانشگاهی  برای انتخاب شغل آینده هستیم . مشاوره شغلی می تواند ، به ما راهنمایی های لازم در خصوص انتخاب شغل مناسب را بدهد .

در مواقعی که قصد تعییر رشته تحصیلی یا  ادامه تحصیلات در مقاطع بالاتر از کارشناسی را داریم . مشاوره شغلی در انتخاب رشته تحصیلی مناسب و ادامه آن بسیار موثر است .

 در مواقعی که از شغل فعلی خود راضی نیستیم . یا آن را دوست نداریم .و به دنبال تغییر شغل بر اساس استعداد و علاقه خود هستیم . و نگران این هستیم . که شغل جدید نیز نتواند ما را راضی نگاه دارد .  مشاوره شغلی در هدایت ما در انتخاب شغل جدید کمک  است .

در مواقعی که می خواهیم  ، تغییر شغل دهیم . و نمی دانیم شغل مورد علاقه مان چیست ؟ مشاوره شغلی می تواند . ما را  در انتخاب شغل مورد علاقه بر اساس استعداد و توانایی هایمان کمک می کند  .

مواقعی که در برقراری ارتباط با همکاران و انجام کار گروهی احساس ضعف دارید .

مشاوره شغلی با آموزش های مناسب به شما کمک می کند . بتوانید ضمن برقراری روابط درست با همکاران و لذت بیشتر از محیط کاری خود  ، مهارت لازم در انجام کارهای گروهی را نیز کسب کنید .

فواید و اهمیت  مشاوره شغلی چیست ؟

شناسایی مهارت ها ، استعداد و علائق شخصی

مشاور شغلی می تواند . با انجام تست های مهارت و ارزیابی، به شما در شناسایی مهارت های خود ، آشنایی با  زمینه شغلی و کارهایی که با استعداد یا مهارت شما منطبق است  . برای شناخت و انتخاب شغل  مناسب کمک کند.

شناسایی نقاط قوت و ضعف خود

مشاوره شغلی به شما کمک می کند با شناخت استعدادها و نقاط ضعف  و قوت خود نگاهی دقیق تر به گزینه های شغلی داشته باشید . و گزینه های شغلی را بر اساس نقاط قوت و ضعف خود بررسی کنید . و انتخاب شغل مورد علاقه خود را بر اساس علائق ، مزیت های فردی و نقاط قوت خود انجام دهید .

شناسایی مسیر مناسب رسیدن به شغل مورد علاقه

مشاوره شغلی با راهنمایی های مناسب  به شما مسیر مناسب برای رسیدن به شغل مورد علاقه شما را نشان می دهد . و به شما در ایجاد برنامه برای رسیدن به شغل مورد علاقه کمک می کند .

آشنایی با مصاحبه های شغلی

مشاوره شغلی با شبیه سازی مصاحبه های شغلی و تمرین آن ها با شما  می تواند به کاهش استرس مصاحبه های شغلی  آمادگی بیشتر برای مصاحبه و موفقیت بیشتر شما کمک کند .

دستیابی به اهداف بلند مدت شغلی

مشاوره شغلی به شما آ موزش می دهد . چگونه حرفه خود را در راستای اهداف بلند مت برنامه ریزی کرده و به شما در رسیدن به اهداف بلند مدت کمک می کند .

آموزش کار گروهی

شرکت و انجام کار گروهی و برقراری ارتباط مناسب با همکاران یکی از رموز موفقیت در شغل مورد نظر شما است . مشاوره شغلی با آموزش نحوه برقراری ارتباط درست و موثر با همکاران و تقویت کار گروهی در موفقیت شغلی شما بسیار موثر خواهد بود .

عواقب انتخاب نادرست شغل چیست ؟

انتخاب نادرست شغل می تواند . نارضایتی شغلی و عواقب یا  پیامدهای زیر را به دنبال داشته باشد :

 • ایجاد خستگی مزمن
 • عدم رضایت شغلی و فرسودگی شغلی
 • بهره وری و عدم برقراری ارتباط مناسب با مشتریان و همکاران
 • ایجاد افسردگی و سرخوردگی
 • کاهش اعتماد به نفس و عزت نفس
 • کاهش بهره وری
 •  رضایت از زندگی و عدم احساس شادی در زندگی
 • آسیب های جسمی ناشی از استرس های کاری

در آخر

با توجه به این که شغل افراد علاوه بر درآمد زایی و گذران زندگی در افزایش رضایت زندگی و کیفیت زندگی افراد ، رضایت شغلی و همچنین شاد زیستن بسیار موثر است . توصیه می شود  .

در تمامی مراحل زندگی ، زمانی که می خواهید .  شغل مورد نظر خود را انتخاب کنید . یا شغل تان را تغییر دهید .

تا ضمن کسب درآمد مناسب ،  از انجام شغل خود احساس رضایت کرده ؛ و  کیفیت زندگی خود را افزایش دهید .

پیشنهاد می شود . جهت آشنایی با ویژگی های یک مشاور شغلی خوب ، مطلب ویژگی های مشاور شغلی را در قسمت مقالات ما مطالعه فرمایید .

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این مطلب را به دوستان خود به اشتراک بگذارید

خواننده گرامی

آیا می دانستید بسیاری از مشکلات شخصی و گروهی با کمک گرفتن از مشاوران منخصص به راحتی قابل حل می باشد.

دیر اقدام نکنید

به راحتی با کارشناسان ما در تماس باشید تا شما را برای انتخاب مشاور راهنمایی نمایند.
اینجا کلیک نمایید
لیست محتوا