مشاوره تحصیلی

مشاوره تحصیلی
admin
admin

مشاوره تحصیلی چیست  و مشاور تحصیلی کیست ؟

مشاوره تحصیلی چه فوایدی دارد ؟

متأسفانه می توان گفت :  اغلب انتخاب هایی که دانش آموزان بدون مشاوره تحصیلی در زمینه انتخاب  رشته تحصیلی در مقطع دبیرستان  و نیز رشته دانشگاهی خود انجام می‌دهند .  کاذب و اشتباه  بوده  و غالبا ” عاری از هر گونه اطلاعات صحیح  ، دلیل منطقی و بدون توجه به استعداد و علائق شخصی ؛ و  بیشتر بر اساس ترویج و ترغیب خانواده ها ، اطرافیان و هیجانی  است .

این انتخاب نادرست و بدون شناخت می تواند . در آینده منجر به عواقبی مانند سرخوردگی و ناتوانی از ادامه تحصیل ، هدر رفتن وقت ،  عدم موفقیت در شغل و زندگی آن ها شود .

این در حالی است . که  استفاده از مشاوره تحصیلی در مقاطع مختلف تحصیل دانش آموزان  می تواند .  اطلاعات لازم و درست  در خصوص افزایش موفقیت تحصیلی را در اختیار دانش آموزان قرار دهد . و به آنها کمک می کند . با برنامه ریزی درست ضمن این که  میزان استرس و اضطراب خود را کاهش دهند .

با آموزش مدیرت زمان و  خود شناسی و کشف استعدادها و علائق خویش  ،  در مراحل تحصیلی موفق تر عمل کنند . تا جایی که  می توان گفت : یک مشاور تحصیلی مجرب ، روانشناسی است. که با تشخیص مشکلات دانش آموز و درمان آن ،  با آموزش خودشناسی و  راه های کسب موفقیت به دانش آموز نقش مهمی در پیشرفت تحصیلی دانش آموزان در  تمامی مقاطع از  دبستان ، راهنمایی ، دبیرستان  و حتی دانشجویان دارد .

مشاور تحصیلی کیست ؟

 یک مشاور تحصیلی ، در حقیقت ،  روانشناسی متخصص در زمینه تحصیل دانش آموزان در تمامی مقاطع  و دانشجویان است . که با در اختیار قرار دادن اطلاعات درست وشناسایی مشکل دانش آموز و رفع آن و ارائه راهکارهای مناسب به پیشرفت های تحصیلی آن ها کمک می کنند .

مشاوره تحصیلی به دانش آموزان کمک می کند . تا در شرایط نامساعد بتوانند .  میزان استرس و اضطراب خود را کاهش داده و آن را کنترل کنند . در واقع  مشاور تحصیلی  با تشخیص مشکلات  و  ورود به مشکلات شخصی ، عاطفی و درسی دانش آموزان به حل مشکلات آن ها کمک می کند . یک مشاور تحصیلی با برنامه ریزی درسی  ، مدیریت زمان و نشان دادن اهداف درست  زندگی  ، باعث سازماندهی به برنامه تحصیلی و افزایش موفقیت تحصیلی و موفقیت های زندگی دانش آموزان می شود .

همین طور  مشاوران تحصیلی حین گفتگو با دانش آموزان و برقراری ارتباط مناسب با دانش آموزان  می توانند .  مشکلات غیر درسی دانش آموزان  که بر تحصیل آن ها تاثیر گذاشته  است . را شناسایی کنند  . از این قبیل مشکلات می توان به مواردی مانند  : مشکلات بلوغ ، مشکلات رشدی ، مشکلات خانوادگی ، مشکلات عاطفی ، بی انگیزگی در دانش آموزان ، نداشتن عزت نفس ، خشم و دعوا و مشکلات بین دانش آموزان و مدرسه  و …. اشاره کرد . که مشاوران تحصیلی پس از تشخیص مشکلات دانش آموزان با برقراری جلساتی به صورت مستقیم با دانش آموز و یا خانواده آن ها نسبت به رفع و درمان مشکل اقدام می کنند .

مشاوره تحصیلی چه فوایدی دارد ؟

مشاوره تحصیلی با شناسایی مشکلات درسی و غیر درسی دانش آموزان و برگزاری جلساتی تخصصی  با دانش آموزان و والدین آن ها نسبت به رفع  و درمان مشکلات آن ها و پیشرفت های تحصیلی کمک می کند .

 از جمله فواید مشاوره تحصیلی  می توان به مواردی مانند :

*- تعیین و مشخص کردن اهداف زندگی و درسی دانش آموزان

*- کمک به خودشناسی و  شناسایی استعداد و علائق دانش آموزان

*- انتخاب رشته تحصیلی بنابر علاقه و استعداد دانش آموز

*- افزایش اعتماد به نفس

*- افزایش تمرکز و کاهش حواس پرتی

*- مدیریت اضطراب و استرس

*- آموزش روش های بهتر یادگیری

*- آموزش مدیریت زمان

*- تقویت حافظه

*- افزایش فهم و درک کلامی و فهم و درک ریاضی

*- یادگیری خلاصه برداری

*-یادگیری برقراری ارتباط درست با معلم ها و هم کلاسی ها و کنترل خشم

*- درمان کمال طلبی

*-  رفع استرس و اضطراب های امتحان

*- معرفی کتاب های درسی ، شناسایی محل مطالعه مناسب و ….. اشاره کرد .

در آخر

مراکز مشاوره  با انتخاب و معرفی یک مشاور تحصیلی متخصص و مجرب بر اساس مهارت و صلاحیت علمی و حرفه ای  ،   به والدین دانش آموزان ،  سعی می کنند . به وسیله مشاور تحصیلی با شناسایی مشکل درسی و غیر درسی دانش آموز و ارائه راه کارهایی برای درمان آن  و کمک به خود شناسی دانش آموز  و  شناسایی استعداد و علاقه وی ، با ارائه برنامه درسی مناسب  ، مسیر تحصیل دانش آموز را برای رسیدن به پیشرفت ها و موفقیت های تحصیلی هموار نموده  تا اهداف درست آن ها را  به نتیجه برساند .

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این مطلب را به دوستان خود به اشتراک بگذارید

خواننده گرامی

آیا می دانستید بسیاری از مشکلات شخصی و گروهی با کمک گرفتن از مشاوران منخصص به راحتی قابل حل می باشد.

دیر اقدام نکنید

به راحتی با کارشناسان ما در تماس باشید تا شما را برای انتخاب مشاور راهنمایی نمایند.
اینجا کلیک نمایید
لیست محتوا