بازسازی روابط زناشویی بعد از خیانت

admin
admin

بازسازی روابط زناشویی بعد از خیانت

در مطالب قبلی در خصوص مفهوم خیانت، انواع خیانت و عوارض و آسیب های آن در روابط زناشویی صحبت کرده ایم. همان طور که عنوان شد، خیانت آسیب زیادی به بنیان خانواده و جامعه وارد می کند. این امر آسیب های جدی به فرزندان وارد می‌کند و آن‌ها را در معرض آسیب هایی مانند کاهش اعتماد به نفس، افت تحصیلی، اعتیاد، انواع انحرافات، شکاکیت، افسردگی و… قرار می دهد.

 بروز خیانت و مواجه شدن با آن واقعا سخت است. اما  با توجه به آسیب های جدی آن در فروپاشی خانواده در این مطلب سعی داریم در خصوص فرایند بازسازی روابط زناشویی بعد از خیانت بپردازیم. با ما همراه باشید.

یکی از سخت ترین تجربیات زندگی است. با افشاء شدن آن، فردی مورد خیانت واقع شده خود را در فضایی ناامن با سوال های بی جواب زیادی می بیند. در واقع بی وفایی و عهد شکنی شریک زندگی، او را در دنیای بی اعتمادی، شک، خشم، حسادت، کینه، نامهربانی، حس بی ارزش بودن، مورد استفاده قرار گرفتن و… فرو می برد. در این حالت گرفتن تصمیم درست و بازسازی روابط زناشویی بعد خیانت، کاری سخت بوده و نیازمند مشاوره تخصصی و علت یابی است.

بازسازی روابط زناشویی بعد از خیانت

بازسازی روابط زناشویی

بهبود و بازسازی روابط زناشویی نیازمند صرف زمان، گفتگو و استفاده از تخصص روان شناسان  است. به طور کلی رعایت موارد زیر می تواند در بهبود روابط کمک کند.

زمان

خیانت یکی از بدترین تجربیات زندگی است.شخصی که به او خیانت شده است قدرت تصمیم گیری صحیح ندارد. بنابراین تصمیم گیری صحیح و بازسازی روابط زناشویی بعد از آن نیازمند صرف زمان و تلاش بسیار از سمت فرد خیانتکار است. فکر نکنید با عذرخواهی، اظهار پشیمانی در زمانی کوتاه، قادر به ایجاد اعتماد و بازسازی روابط  یا تصمیم گیری درست هستید.

درک و درمان آسیب های وارده به فرد

از آسیب های روحی ناشی از خیانت می‌توان به عدم اعتماد، افسردگی، غم، کاهش اعتماد به نفس، خشم و… اشاره کرد. که نیازمند درک بیشتر، مشاوره و درمان دارد. برای ترمیم آسیب های وارد شده به شریک زندگی و بهبود روابط خود، می‌توانید از مشاورین کمک بگیرید.

پذیرش مسئولیت از سمت فرد خیانتکار

این کار نوعی عهد شکنی است که قابل توجیه نیست. بنابراین برای بازسازی روابط زناشویی لازم است .فرد خیانتکار مسئولیت کار خود را قبول کند و سعی در توجیه آن نباشد. یا طرف مقابل را متهم به کم کاری نکند و گناه خود را بر گردن وی نیندازد. بلکه با قبول مسئولیت اشتباه خود، ضمن عذرخواهی از طرف مقابل، سعی در جبران آن کند.

مدیریت یا حذف اشیاء، مکان ها و رویدادهای یادآوری کننده خیانت

از آن جا که رویدادها، مکان یا اشیاء که خیانت از آن جا شکل گرفته مانند محیط شغلی، محل زندگی، شبکه های اجتماعی و هر آن چه مربوط به خیانت بوده  برای فرد مورد خیانت واقع شده آزار دهنده است. به طور مثال اگر از شبکه های اجتماعی شروع شده و همسر شما خواستار خارج شدن شما از تمامی شبکه های اجتماعی است با وی بحث نکنید و با احترام به او سعی کنید اعتماد از دست رفته را ترمیم کنید.

بازسازی روابط زناشویی بعد از خیانت

علت یابی خیانت و رفع علل آن

در صورت وقوع خیانت مناسب است. قبل از این که تصمیم بگیرید علت آن را جستجو کنید. خیانت در روابط زناشویی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. اگر علت آن به دلایل بیرونی مانند مشکلات در روابط زناشویی، عدم توانایی در برقراری ارتباط با یکدیگر، عدم درک و… مربوط باشد. می توانید از طریق گفتگو و مشاوره نسبت به بازسازی روابط اقدام کنید. اما اگر علل این کار مربوط به ویژگی های شخصیتی یا علل درونی مانند انحرافات جنسی، اخلاقی، عدم تعهد و… باشد، فرد بیمار نیازمند مشاوره و درمان است. بنابراین در این حالت بازسازی روابط شما نیازمند شناسایی اختلال توسط روان شناس و درمان آن است.

در آخر

مشاور و روان شناس نقش مهمی در بازسازی روابط زناشویی دارد. مناسب است در صورت مواجهه با مشکل در روابط زناشویی با مراجعه به مراکز مشاوره و بهره گیری از تخصص روان شناسان با ترمیم آسیب های ناشی از خیانت و شناسایی علت، نسبت به بازسازی روابط زناشویی خود اقدام نمایید. چرا که بازسازی روابط زناشویی بعد از خیانت با کمک مشاور باعث علت یابی صحیح مشکل، رفع یا درمان مشکل، بهبود روابط، ترمیم اعتماد، استحکام خانواده و جلوگیری از آسیب های شدید ناشی از آن به خصوص در فرزندان می شود.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این مطلب را به دوستان خود به اشتراک بگذارید

خواننده گرامی

آیا می دانستید بسیاری از مشکلات شخصی و گروهی با کمک گرفتن از مشاوران منخصص به راحتی قابل حل می باشد.

دیر اقدام نکنید

به راحتی با کارشناسان ما در تماس باشید تا شما را برای انتخاب مشاور راهنمایی نمایند.
اینجا کلیک نمایید
لیست محتوا