مقایسه اثربخشی حساسیت زدایی حرکت چشم بازپردازش، شناختی رفتاری و تکنیک رها سازی هیجانی بر علائم اختلال استرس پس از سانحه

دکتر معصومه بهبودی
دکتر معصومه بهبودی
مرکز مشاوره مهستا با 27سال سابقه کاری دارای سایت drbehboodi.ir با مجوز رسمی سازمان بهزیستی به شماره 717/2696/556 و مجوز از سازمان نظام روانشناسی و مشاوره به شماره 339-م و همچنین پروانه فعالیت به شماره 1305 با مدیریت دکتر معصومه بهبودی و همکاری روانشناسان با سابقه در تمامی تخصص ها است.این مرکز مجهز به تمامی آزمون های روانشناختی (هوش، استعداد، رغبت، خانواده،شخصیت و...) و نورو فیدبک برای کودکان، نوجوانان، بزرگسالان و میانسالان می باشد و آماده همکاری در تمامی زمینه های خدمات روانشناختی با تمام شرکت ها وسازمانها و بانک ها است. رزومه دکتر معصومه بهبودی دکتر معصومه بهبودی مدیریت مرکز دارای پروانه اشتغال از سازمان نظام روانشناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران به شماره 1305 ، مجوز مرکز مشاوره از بهزیستی استان تهران و مجوز مثبت زندگی از بهزیستی استان تهران، متخصص مشاوره خانواده، استادیار و مدیرگروه مشاوره دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن (سال های 92 الی 94)، دارای تجربه و تخصص در روان‌درمانی کودک نوجوان و بزرگسال ،متخصص خانواده درمانی.

زمینه و هدف

اختلال استرس پس از سانحه، نوعی اختلال اضطرابی است که در افرادی که در معرض وقایع آسیب رسان روانی قرار گرفته اند بروز می کند. این مطالعه با هدف مقایسه اثربخشی  سه روش درمانی EMDR، CBT  و EFT بر علایم اختلال استرس پس از سانحه (Posttraumatic stress disorder-PTSD) در بیماران بیمارستان اعصاب و روان نوریه کرمان انجام شد.

روش کار

روش پژوهش نیمه آزمایشی با طرح پیش آزمون، پس آزمون و پیگیری با گروه کنترل بود. جامعه آماری شامل کلیه بیماران مراجعه کننده به بیمارستان اعصاب و روان نوریه کرمان در سال ۱۳۹۷ بود که با استفاده از نمونه گیری در دسترس هدفمند تعداد ۶۰ بیمار با تشخیص PTSD در سه گروه آزمایشی و یک گروه گواه به صورت تصادقی جایگزین شدند. شرکت کنندگان در جلسات EMDR و EFT به صورت فردی در ۶ جلسه چهل و پنج دقیقه ای و گروه CBT به صورت گروهی در ۶ جلسه چهل و پنج دقیقه ای تحت درمان قرار گرفتند. همه آزمودنی ها در سه مرحله پیش آزمون، پس آزمون و پیگیری به وسیله پرسشنامه اختلال استرس پس از سانحه مورد ارزیابی قرار گرفتند.

یافته ها

 نتایج نشان داد که علایم استرس پس از سانحه در هر سه گروه آزمایشی به طور معناداری کاهش یافته است. به طوری که برای گروه آزمایشی EMDR (۰۲/۰P<، ۱۳/۶F=)، برای گروه آزمایشی EFT (۰۲/۰P<، ۳۳/۵F=) و برای گروه آزمایشی CBT (۰۳/۰P<، ۸۲/۴F=) در سطح ۰۰۱/۰ معنی دار است.

نتیجه گیری

هر سه گروه درمانی EMDR، CBT و EFT باعث کاهش علایم استرس پس از سانحه در افراد مبتلا به پس از سانحه می شود؛ ولی نتایج آزمون تعقیبی نشان داد که مداخله EMDR موثرتر از دو روش دیگر در کاهش علایم اختلال استرس پس از سانحه است.

گفتگو کنید

1 نظر

  1. با تشکر از مطلب بسیار کاربردی و تاثیرگزار شما
    دو سوال برای من مطرح شد
    ۱- تشخیص اینکه در واکنشها کدام نوع پاسخ مناسب تر هستند تا هم پاسخ عجولانه نداده باشیم و هم زمان و مکان مناسب جهت پاسخگویی از دست نرود، چگونه است؟
    ۲- جهت ارائه یک پاسخ منفی هوشمندانه، چقدر باید اجازه دهیم تا عکس العمل مخاطب بر ما تاثیرگزار باشد؟

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را به دوستان خود به اشتراک بگذارید

خواننده گرامی

آیا می دانستید بسیاری از مشکلات شخصی و گروهی با کمک گرفتن از مشاوران منخصص به راحتی قابل حل می باشد.

دیر اقدام نکنید

به راحتی با کارشناسان ما در تماس باشید تا شما را برای انتخاب مشاور راهنمایی نمایند.
اینجا کلیک نمایید
لیست محتوا